Zagadnienie: Magnesy w kratownicach

Symbole kratownicy w bibliotekach Vectorworks zostały wyposażone w magnesy do precyzyjnego definiowania połączeń kratownicy. Magnesy znajdują się w komponencie 3D symbolu kratownicy w każdym punkcie połączenia. Są one umieszczone w klasie „Rigging-Truss-Magnet”, która jest domyślnie niewidoczna.

Klasę magnesu można zmienić w „Ustawieniach Braceworks” w zakładce „Wyniki”. Zob. Ustawienia Braceworks. Pamiętaj jednak, że ta zmiana nie będzie mieć wpływu na istniejące magnesy. 

Jeśli używasz kratownic, dostępnych w rozbudowanych bibliotekach Spotlight i Braceworks, magnesy zostaną wstawione na rysunku automatycznie. Mimo to warto zapoznać się ze sposobem działania magnesów, choćby w celach informacyjnych. To ułatwia też zrozumienie procedury wstawiania kratownic i samodzielne rozwiązywanie sporadycznych problemów z połączeniami kratownic. Zaawansowani użytkownicy, którzy stosują własne symbole kratownic, mogą również dodawać magnesy, tworząc nowe definicje symboli kratownicy lub aktualizując archiwalne zasoby. Istnieje kilka metod, aby wstawić magnesy na rysunku:

Wstaw magnesy w oparciu o położenie i typ połączenia, zdefiniowane w oknie „Ustawienia kratownicy”. Jeśli dane są prawidłowe, magnesy zostaną automatycznie umieszczone we właściwym położeniu. Metoda ta jest zalecana dla standardowych kratownic prostych, narożnych i pierścieniowych. Zob. Wstawianie magnesów w oparciu o dane kratownicy.

Użyj narzędzia Magnes, aby precyzyjnie wstawiać magnesy w komponencie 3D definicji symbolu kratownicy. Metoda ta jest zalecana w przypadku kratownic o skomplikowanej geometrii, takich jak wiązary dachowe, kratownice niestandardowe narożne itd. Zob. Samodzielne wstawianie magnesów. Wskazówki dotyczące wstawiania magnesu w złożonych kratownicach znajdują się w: Korekta magnesów w kratownicach.  

Kratownice z magnesami są kompatybilne z archiwalnymi kratownicami, gdy zechcesz je wyeksportować do pliku w poprzedniej wersji programu Vectorworks, tj. w wersji starszej niż 2022. Wyjątek stanowią wiązary dachowe, węzeł z wieloma połączeniami typu „Hub” oraz elementy modułowe jak kratownice z wieloma połączeniami (ang. „Mid-span connections”). 

Kratownica narożna, 6-kierunkowa, ze złączami typu „Czop” oraz męskimi i żeńskimi typami połączeń

Magnesy są oznakowane kolorami według typu połączenia. Magnesy uniwersalne mogą być połączone tylko z innymi magnesami uniwersalnymi. Są one używane do połączeń stożkowych i śrubowych. Magnesy z męskim typem połączenia mogą być połączone tylko z magnesami typu żeńskiego i odwrotnie. Będą one wykorzystywane do połączeń typu czop.

Magnesy typu żeńskie, męskie i uniwersalne

Czarna strzałka oznacza orientację magnesu. Ta zaś wyznacza domyślną orientację kratownicy, z którą nastąpi połączenie. Kratownica, z którą ma nastąpić połączenie, obraca się w osi X pod określonym kątem, jeśli opcja Połączenie pod kątem obrotu X została zdefiniowana w oknie „Magnes”. Zob. Ustawienia magnesu. Strzałka magnesu musi być skierowana na zewnątrz, aby możliwe było połączenie z innymi magnesami. 

Magnesy w kratownicach z połączeniem typu Czop

Położenie kursora jest ważne podczas dodawania kratownic do istniejącego systemu. To on definiuje, który magnes kontroluje połączenie i orientację kratownicy, z którą ma nastąpić połączenie.

Do połączenia używany jest magnes, znajdujący się najbliżej kursora na istniejącej kratownicy.

Podczas dodawania kratownic w rzucie 2D/głównym, kratownica przeznaczona „do połączenia” jest wstawiana przy użyciu jej magnesu początkowego, gdy kursor znajduje się nad prawą stroną istniejącego profilu kratownicy. Jednakże kratownica ta jest wstawiana przy użyciu jej magnesu końcowego (w ten sposób doprowadzając do odwrócenia kratownicy), gdy kursor znajduje się nad lewą stroną istniejącego profilu kratownicy. Oznacza to, że jeśli kratownica, z którą nastąpi połączenie, zmieni kierunek, np. w narożnikach oraz odcinkach łukowych, będzie ona skierowana w lewo, gdy kursor znajdzie się po prawej stronie profilu kratownicy lub skierowana w prawo, gdy kursor znajdzie się po lewej stronie profilu kratownicy.

Wstawiając kratownicę w widoku 3D, można ją obracać, jeśli dla istniejącego magnesu kratownicy zdefiniowano Połączenie pod kątem obrotu X. Gdy kursor przesuwa się po prawej, lewej lub dolnej stronie istniejącego profilu kratownicy, kratownicę można umieścić pod kątem 90°, 180° lub 270°, w zależności od ustawień parametru Połączenie pod kątem obrotu X

Zagadnienie: Tworzenie poprawnych systemów podwieszeń

Ustawienia Braceworks

Niestandardowe symbole kratownic

Definicja niestandardowych parametrów kratownicy

Wstawianie magnesów w oparciu o dane kratownicy

Samodzielne wstawianie magnesów

Korekta magnesów w kratownicach

 

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!