Wybór obrazu do fotointegracji modelu
Przy wyborze obrazu należy uwzględnić następujące czynniki:
Zdjęcie powinno mieć ten sam rozmiar i rozdzielczość co końcowa fotointegracja modelu.
Podczas robienia zdjęcia terenu nie stosuj specjalnych soczewek korygujących lub deformujących perspektywę. Zdjęcia wykonane za pomocą takich soczewek nie są obsługiwane przez Vectorworks, ponieważ program nie jest w stanie dopasować odkształconego obrazu do widoku modelu.
Nie używaj zdjęć z widokiem z przodu z obiektywem skierowanym prosto w głąb korytarza lub prostopadle do fasady budynku. Podczas wkomponowywania kamery program tworzy linie kontrolne na podstawie zdjęcia i jeśli dwie linie kontrolne są względem siebie niemalże równoległe, obliczenia mogą się nie udać. Ten sam problem może wystąpić, gdy punkt zbiegu znajduje się pośrodku zdjęcia (podczas robienia zdjęcia). Jeśli potrzebne Ci jest takie zdjęcie, zrób oprócz tego jeszcze kilka zdjęć z innych lokalizacji. Jeśli podczas integrowania modelu ze zdjęciem wystąpi problem, będziesz mógł wykorzystać któreś z pozostałych.
Podczas robienia zdjęć zawsze miej na uwadze zakres projektu. Wszystkie części modelu, które chcesz pokazać, muszą znajdować się na zdjęciu. Może się to wydawać logiczne, ale pracując w terenie łatwo o tym zapomnieć.
Większość soczewek powoduje mniejszą lub większą deformację obrazu. W wyniku takiej deformacji linie proste (lub krawędzie) mogą wydawać się krzywe, co wpływa na wynik fotointegracji modelu. Tego typu niezgodności należy usunąć ze zdjęcia przed jego ewentualnym przycięciem i edycją w Vectorworks. Wiele powszechnie używanych edytorów graficznych posiada opcje umożliwiające dokonanie takiej obróbki. Dostępne są również tańsze programy tego typu, np. PTLens.
Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!