SpotlightZarządzanie ewidencjami urządzeń oraz tworzenie raportów

Polecenie

Wersja: Lokalizacja

Ewidencja i lista urządzeń

Vectorworks Design Suite: Entertainment

Vectorworks Spotlight: Spotlight

Po zdefiniowaniu ewidencji i wybraniu, które z nich są używane, możesz określić, czy posiadasz wystarczające zapasy dla urządzeń, które umieściłeś lub zamierzasz umieścić na rysunku. W przypadku gdy posługujesz się ewidencją lub zestawami ewidencji, listy inwentaryzacyjne ułatwiają rozeznanie, jaki sprzęt jest dostępny oraz z jakich źródeł on pochodzi (tj. od jakich producentów, dostawców itp.). Po zakończeniu można również wygenerować kompleksowy raport — lub specjalistyczny raport — z wyszczególnieniem sprzętu użytego w projekcie.

Aby móc zastosować ewidencje oraz raporty z inwentaryzacji, wykonaj następujące kroki:

Zaznacz polecenie w otwartym pliku.

Na ekranie pojawi się okno dialogowe „Ewidencja i lista urządzeń”. Zakładka „Symbole i elementy” wyświetla urządzenia na rysunku, zgodnie z wybraną kategorią lub filtrem.

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Filtr

Ten parametr umożliwia filtrowanie elementów, wyświetlanych na liście „Symbol/Obiekt” zgodnie z wybranym filtrem.

Zarządzaj filtrami

Kliknij ten przycisk, aby móc zarządzać filtrami; zob. Zarządzanie filtrami w ewidencji

[Lista kategorii]

Dzięki tej tabeli sprzęt jest uporządkowany według kategorii. Będzie ona też podstawą do utworzenia listy urządzeń. Nazwy standardowych kategorii są edytowalne, poza tym można tworzyć nowe kategorie. Hierarchia obiektów i subelementów w obrębie danej kategorii jest oparta na rzeczywistych obiektach.

Możesz kliknąć i przeciągnąć kategorie, aby zmienić ich kolejność. Typy obiektów można przeciągać do nowej kategorii; subelementy i elementy wirtualne zostaną przeniesione wraz z obiektem.

Nowa kategoria

Kliknij, aby utworzyć nową kategorię. W kolejnym oknie wprowadź nazwę nowej kategorii.

Edytuj kategorię

Użyj tego przycisku, aby edytować nazwę kategorii.

Usuń kategorię

Usuń wybraną kategorię; kategoria musi być pusta.

[Lista „Symbol/obiekt”]

Na tej liście są wyszczególnione obiekty na rysunku w kolejności alfabetycznej zgodnie z wybranym filtrem lub kategorią. Kliknij strzałkę, aby wyświetlić wszystkie subelementy lub elementy wirtualne skojarzone z obiektem. Wciśnij Alt + Shift (Windows) lub Option + Shift, aby rozwinąć listę.

Puste wartości są wyświetlane z myślnikiem „-”.

Następujące informacje zostaną wyświetlone o każdym obiekcie, subelemencie i elemencie wirtualnym:

Symbol/Obiekt: nazwa pozycji.

W użyciu: ilość elementów użytych w pliku.

Typ elementu: rodzaj elementu, tj. typ symbolu, subelementu, elementu wirtualnego lub niezależnego elementu wirtualnego (IVP).

Kategoria: kategoria, do której należy dany element.

Źródło: źródło ewidencji, jeśli jest przypisane do danej pozycji (jeśli nie jest przypisane, kliknij, aby zdefiniować źródło). Jeśli subelementy lub części wirtualne pochodzą z więcej niż jednego źródła, zostanie wyświetlony status <Mieszany>.

Pozostawione w ewidencji źródłowej: ilość pozycji, które pozostają w przypisanej ewidencji, po odjęciu używanych elementów (kolor czerwony oznacza, że w ewidencji nie ma wystarczającej liczby pozycji).

Całkowita ilość magazynowa w ewidencji źródłowej: całkowita liczba pozycji zmagazynowanych w przypisanej ewidencji.

Dostępność zgodna z użytą ewidencją: całkowita liczba pozycji pozostała w ewidencjach zaznaczonych w kolumnie Użyj po odjęciu używanych elementów (kolor czerwony oznacza, że w ewidencji nie ma wystarczającej liczby danej pozycji). To pomoże stwierdzić, czy w przypadku niedoboru elementów w przydzielonej ewidencji, istnieje możliwość uzyskania elementów z innej ewidencji.

Łączna ilość magazynowa dla wszystkich użytych ewidencji: całkowita liczba pozycji dostępna w ewidencjach zaznaczonych w kolumnie Użyj.

Edytuj zaznaczone

Kliknij ten przycisk, aby do wybranego elementu przypisać źródła lub skojarzyć go z elementami wirtualnymi. Można zaznaczyć więcej obiektów jednocześnie. Zaznaczony obiekt zostanie wyróżniony na rysunku.

Menadżer niezależnych elementów wirtualnych

Na ekranie pojawi się okno dialogowe „Menadżer niezależnych elementów wirtualnych”.

Utwórz raport z listą urządzeń

Kliknij ten przycisk, aby otworzyć okno dialogowe „Utwórz raport z listą urządzeń” i utworzyć w nim raport zawierający pozycje z listy Symbol/obiekt.

W zakładce „Zarządzaj ewidencjami” sprawdź ewidencje oznaczone do użycia za pomocą znaku wyboru w kolumnie Użyj. Zob. Tworzenie ewidencji urządzeń, aby uzyskać więcej informacji na temat parametrów w zakładce „Zarządzaj ewidencjami”.

W zakładce „Symbole i elementy” uporządkuj i przefiltruj sprzęt znajdujący się na rysunku.

Symbole, obiekty, subelementy i części wirtualne z rysunku wyświetlają się wraz z ilością. Wybierając kategorię lub filtr można wyświetlić docelowy zestaw urządzeń oraz ich ustawienia, takie jak ilości dostępne w ewidencji lub ewidencjach oraz ilości używane na rysunku.

Na tym przykładowym rysunku umieszczono kilka rodzajów kratownic w kategorii „Systemy podwieszeń”. W pierwszym wierszu dostępnych jest pięć kratownic w ewidencji, a pięć zostało już umieszczonych. Żaden obiekt nie pozostał do wstawienia. W drugim wierszu kratownice nie są dostępne w przypisanej ewidencji; jednak inne obiekty są dostępne w innych ewidencjach. W trzecim wierszu umieszczono o jedną kratownicę więcej niż to wynika z jej dostępności w przypisanej ewidencji. W ostatnim wierszu widać element, które nadal nie został przypisany do żadnej ewidencji.

Przypisz sprzęt do jej ewidencji źródłowej. Możesz zaznaczyć kilka wierszy i wybrać dla nich to samo źródło.

W przypadku zaznaczenia pojedynczego wiersza, lista „Źródło” wyświetla źródła ewidencji z wystarczającą ilością zapasów na zielono (wraz z dostępną ilością), a źródła z niewystarczającymi zapasami na czerwono. W przypadku zaznaczenia kilku wierszy, kolor informuje o dostępności zapasów w danym źródle (zielony) lub ich niewystarczającej ilości (czerwony). Kolor czarny wskazuje, że wyniki dla zaznaczonych wierszy są mieszane.

Dodaj dowolne niezależne elementy wirtualne, które mają zostać uwzględnione w dokumentacji.

Kontynuuj pracę, upewniając się przy tym, że nie umieszczasz więcej urządzeń niż posiadasz w ewidencji.

Tworzenie raportu z listą urządzeń

Kliknij polecenie „Ewidencja i lista urządzeń”.

W zakładce „Symbole i elementy” wybierz kategorię lub filtr, aby wyświetlić żądany sprzęt (lub całe wyposażenie, aby uzyskać kompleksowy raport). Arkusz zawiera wszystkie elementy widoczne na liście.

Kliknij przycisk Utwórz raport z listą urządzeń.

Na ekranie otworzy się okno dialogowe „Utwórz raport z listą urządzeń”.

Kliknij, aby pokazać/ukryć parameKliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Nazwa arkusza kalkulacyjnego

Wprowadź nazwę arkusza kalkulacyjnego.

Pokaż nazwę projektu

Zaznacz tę opcję, aby uwzględnić nazwę projektu (pobraną z Menedżera tabelek rysunkowych).

Pokaż dane o dostawcy

Zaznacz tę opcję, aby uwzględnić nazwę dostawcy z danych ewidencji. Ta opcja jest dostępna tylko wtedy, gdy dane o dostawcy istnieją, a wszystkie przypisane urządzenia pochodzą z jednej ewidencji oznaczonej w kolumnie Użyj znakiem wyboru.

Uwzględnij przypisane źródło w

Zaznacz tę opcję, aby uwzględnić informacje o przypisanym źródle albo dla całych obiektów, albo obiektów, ich (sub)elementów i elementów wirtualnych.

Więcej na temat raportów znajduje się w zagadnieniu: Zagadnienie: Informacje o arkuszach kalkulacyjnych. Obiekty w arkuszach są edytowalne, tak więc generowanie raportów dotyczących wyposażenia może być również wygodnym sposobem edycji tych obiektów. Zob. Edycja obiektów w wierszu danych.

Zarządzanie kategoriami

Zastosuj kategorie znajdujące się na liście Kategorie, aby filtrować urządzenia z tabeli Symbol/Obiekt. Symbole domyślne używają domyślnych kategorii, jednak w razie potrzeby można tworzyć własne kategorie. Przenieś typy obiektów z jednej kategorii do drugiej poprzez przeciągnięcie.

Aby utworzyć nową kategorię, kliknij Nowa kategoria. Wprowadź nazwę nowej kategorii w oknie „Nazwa nowej kategorii”.

Aby dostosować nazwę kategorii, kliknij Edytuj kategorię. Następnie wpisz nową nazwę.

Aby usunąć pustą (niepotrzebną) kategorię, zaznacz je na liście „Kategorie” i kliknij Usuń kategorię.

Dodawanie sprzętu do ewidencji

Aby móc prawidłowo określić, czy posiadasz wystarczającą ilość sprzętu dla każdego typu w ewidencjach, zaznaczonych w kolumnie Użyj w zakładce „Zarządzaj ewidencjami” oraz aby prawidłowo usuwać urządzenia z ewidencji, każdy element wyposażenia musi być przypisany do ewidencji. Wystarczy kliknąć przycisk Przypisz źródła w palecie Info, aby skojarzyć zaznaczone obiekty z właściwymi ewidencjami. Można to również wykonać w zakładce „Symbole i elementy” w oknie „Ewidencja i lista urządzeń”. Podczas przypisywania sprzętu do źródła przydzielane są również jego subelementy i elementy wirtualne.

Skojarzone źródła zostaną zapisane wraz z plikiem. Użyj szablonu, aby zapisać przypisane źródła do wykorzystania w przyszłości.

Aby przypisać sprzęt do ewidencji źródłowej w palecie Info, wykonaj następujące kroki:

Zaznacz obiekt na rysunku (obiekt z wersji Spotlight, taki jak urządzenie oświetleniowe, wciągarka, kratownica itp.).

Kliknij w palecie Info przycisk Przypisz źródła.

Należy wcześniej włączyć opcję (kolumnę) Pokaż przypisywanie źródeł dla danego obiektu w zakładce „Ewidencja” w oknie „Ustawieniach Spotlight”.

W oknie „Przypisz źródła” zostanie wyświetlony wybrany obiekt wraz z subelementami i częściami wirtualnymi oraz ich ilości używane na rysunku. Jeśli zaznaczono więcej niż jeden obiekt, zostaną wyświetlone wszystkie wybrane obiekty.

Kliknij w kolumnie Źródło dla właściwych wierszy i zdefiniuj źródło ewidencji. Domyślnie subelementy i części wirtualne są przypisywane do tego samego źródła co obiekt nadrzędny, ale w razie potrzeby można je przypisać do różnych źródeł.

Aby przypisać sprzęt do źródła w oknie „Ewidencja i lista urządzeń”, wykonaj następujące kroki:

Kliknij polecenie „Ewidencja i lista urządzeń”.

Na ekranie pojawi się okno dialogowe „Ewidencja i lista urządzeń”. Przejdź do zakładki „Symbole i elementy”.

W razie potrzeby użyj kategorii i filtrów, aby wyświetlić tylko żądany sprzęt.

Zaznacz elementy wyposażenia, które chcesz przydzielić. W kolumnie „Źródło” wskaż źródło ewidencji.  Domyślnie subelementy i części wirtualne są przypisywane do tego samego źródła co obiekt nadrzędny, ale w razie potrzeby można je przypisać do różnych źródeł.

Zarządzanie elementami wirtualnymi i niezależnymi elementami wirtualnymi

Elementy wirtualne są skojarzone z obiektami na rysunku, ale nie są wyświetlane na rysunku (np. linki bezpieczeństwa powiązane z urządzeniami oświetleniowymi). Niezależne elementy wirtualne nie są powiązane z obiektami i nie są wyświetlane (np. tekstylne taśmy Gaffer lub dodatkowe filtry). Nie mają one atrybutów takich jak ciężar, numery ID itp.

Dodaj niezależne elementy wirtualne do pliku ewidencyjnego, aby dokładnie obliczyć ilości magazynowe. Zob. Tworzenie ewidencji urządzeń.

Aby skojarzyć element wirtualny z obiektem, wykonaj następujące kroki:

Zaznacz obiekt na rysunku (obiekt z wersji Spotlight, taki jak urządzenie oświetleniowe, wciągarka, kratownica itp.).

W palecie Info kliknij przycisk Edytuj wirtualne elementy.

Należy wcześniej włączyć opcję (kolumnę) „Pokaż przypisywanie źródeł” dla danego elementu w zakładce „Ewidencja” w oknie „Ustawieniach Spotlight”.

Na ekranie wyświetli się okno dialogowe „Elementy wirtualne”. Elementy wirtualne skojarzone z obiektem są wyszczególnione wraz z ich ilościami.

Kliknij <Nowy element wirtualny>, aby wprowadzić nazwę elementu; wpisz ilość, którą należy skojarzyć z obiektem.

Można również edytować nazwę i ilości wcześniej skojarzonych elementów.

Kliknij Dodaj, aby dodać nowy (kolejny) element.

Aby usunąć wskazany element, zaznacz go i kliknij Usuń.

Elementy wirtualne skojarzone z obiektem są wyświetlane w palecie Info wraz z ilościami, które można edytować bezpośrednio w palecie. Wspomniane elementy wirtualne są również wyświetlone w oknie „Ewidencja i lista urządzeń”, w którym można je uwzględnić w raportach.

Po dodaniu elementów wirtualnych do obiektu wszystkie istniejące i przyszłe wystąpienia obiektu w pliku będą również uwzględniały te elementy w podanych ilościach. Zmiany dokonane w oknie dialogowym „Elementy wirtualne” mają zastosowanie do wszystkich wybranych obiektów. Ustaw wartość domyślną na zero, aby móc wprowadzać różne ilości dla różnych wystąpień.

Aby utworzyć niezależny element wirtualny, wykonaj następujące kroki:

W oknie „Ewidencja i lista urządzeń” kliknij przycisk Menadżer niezależnych elementów wirtualnych.

Na ekranie pojawi się okno dialogowe „Menadżer niezależnych elementów wirtualnych”.

Kliknij <Nowy element wirtualny>, aby wprowadzić nazwę elementu; wpisz ilość, którą należy skojarzyć z obiektem. Wybierz Kategorię dla elementu.

Kliknij przycisk Dodaj, aby dodać nowy element.

Możesz również powielić istniejącą część, klikając przycisk Powiel. Następnie dokonaj zmian w elemencie.

Aby usunąć element, zaznacz wybraną pozycję i kliknij Usuń.

Ponownie otwórz okno „Menadżer niezależnych elementów wirtualnych”, aby zmienić ustawienia dowolnej z istniejących części.

Wspomniane elementy wirtualne są również wyświetlone w oknie „Ewidencja i lista urządzeń”, w którym można je uwzględnić w raportach. Typ elementu w przypadku tej pozycji to „Niezależny element wirtualny” (w skrócie IVP).

Tworzenie ewidencji urządzeń

Tworzenie legendy urządzeń

Zarządzanie filtrami w ewidencji

Zagadnienie: Ewidencja i listy urządzeń

Ustawienia Spotlight: zakładka Ewidencja

 

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!