Design SuiteStrefowanie funkcjonalne

Wersje branżowe Vectorworks umożliwiają strefowanie funkcjonalne i opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego budynku (do tego wymagana jest wersja branżowa Vectorworks Architect lub Vectorworks Landmark) oraz schematycznych rzutów kondygnacji.

Narzędzie Strefa jest także dostępne w wersji branżowej Vectorworks Spotlight, jednak nie znajduje się w jej domyślnym środowisku roboczym (zob. Tworzenie i edycja środowisk roboczych).

Poszczególne funkcje można wykorzystywać w różnych kombinacjach, w zależności od preferowanego stylu pracy:

Rozpocznij proces projektowy od narysowania stref. Rozmieść je i dostosuj ich rozmiar w celu uzyskania schematycznego rzutu kondygnacji. Następnie automatycznie utwórz na ich podstawie ściany.

Rozpocznij od modelu bryłowego, a następnie utwórz na jego podstawie ściany zewnętrzne.

Najpierw utwórz ściany, a następnie automatycznie utwórz strefy, aby zdefiniować powierzchnie ograniczone ścianami.

Wykorzystując strefowanie funkcjonalne, zaimportuj matrycę zależności otrzymaną od klienta, a następnie automatycznie utwórz schemat i diagram zależności. Rozmieść i przekształć obiekty widoczne na schemacie w celu uzyskania rzutu kondygnacji, a następnie automatycznie utwórz ściany na podstawie stref.

Utwórz schematyczny projekt z użyciem polilinii zamiast stref, a następnie przekształć polilinie w strefy.

Utwórz model z kondygnacjami (wymagana wersja branżowa Vectorworks Architect lub Vectorworks Landmark), a następnie skojarz wysokości netto/brutto stref z kondygnacjami.

Użyj narzędzia Strefa, aby utworzyć schematyczny rzut kondygnacji. Dodaj do stref informacje o sposobie ich wykończenia, aby zarządzać tymi danymi w raporcie. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, do stref można także przypisać dane IFC (w tym rozszerzone właściwości stref GSA). W wersji branżowej Vectorworks Architect lub Vectorworks Landmark wysokość netto i brutto strefy można skojarzyć z wyniesieniem kondygnacji. Dzięki temu zmiana wyniesienia kondygnacji zostanie automatycznie uwzględniona w kubaturze strefy. Wprowadzanie zmian do komponentów strefy, także tych powstałych w związku z interaktywną metodą pracy BIM lub modyfikacjami w zewnętrznych bazach danych, powoduje dezaktualizację danych na rysunku. Użyj polecenia Aktualizuj strefy, aby zaktualizować dane dotyczące stref użytych w projekcie (zob. Aktualizacja stref).

Nadając styl obiektu strefie, niektóre ustawienia można zastosować do wszystkich obiektów o tym samym stylu wstawionych do rysunku, a pozostałe definiować oddzielnie dla każdego wstawienia (zob. Zagadnienie:Style obiektów parametrycznych). Utworzony styl strefy będzie można wybrać w Próbniku zasobów z Paska trybów lub w oknie dialogowym „Ustawienia strefy” (zob. Ustawienia strefy).

Style stref mogą ułatwić proces planowania i projektowania. Na wczesnych etapach planowania styl może definiować tylko sposób użytkowania/klasyfikację i kolor strefy. Dodatkowe parametry, takie jak nazwa strefy, dane IFC i definicje ograniczeń powierzchni, można zdefiniować według stylu w miarę postępu projektu. Pozostałe parametry, takie jak rozmiar strefy, można z kolei zdefiniować według wystąpienia dla większej elastyczności. Już po utworzeniu stref style stref można wykorzystać do zarządzania wymogami w zakresie sposobów wykończenia stref oraz jako pomoc do oszacowania kosztów projektu. Udostępniając style stref współpracownikom, zapewnisz spójność projektów.

Strefy i ściany w Vectorworks wzajemnie na siebie oddziałują. Ściany można utworzyć zarówno na podstawie istniejących stref lub odwrotnie: jeśli ściany lub polilinie przedstawiające strefy istnieją już na rysunku - wykorzystać polecenia dostępne w Strefowaniu funkcjonalnym do utworzenia stref na podstawie tych ścian lub polilinii.

Podczas tworzenia i aktualizowania stref widoczność ścian może mieć wpływ na strefy, w zależności od sytuacji i wykonywanej czynności:

Podczas tworzenia stref uwzględniane są tylko widoczne ściany;

Podczas aktualizacji istniejących stref (za pomocą polecenia Aktualizuj strefy lub przycisku Aktualizuj w palecie Info) uwzględniane są tylko widoczne ściany.

Podczas ponownego generowania istniejących stref, np. z powodu zmiany w metryczkach stref, dostosowania wysokości lub przesunięcia ścian, widoczność ścian nie ma wpływu na automatycznie powiązane strefy, ponieważ strefy zostały wcześniej skojarzone ze ścianami.

Aby uzyskać więcej informacji, zob. Edycja obrysu stref.

Tworzenie stref za pomocą narzędzia Strefa

Ustawienia strefy

Tworzenie ścian przy użyciu stref

Tworzenie stref przy użyciu wieloboków/polilinii

Plan kondygnacji przy użyciu bryły

Edycja obrysu stref

Aktualizacja stref

Edycja stref ze skośnym sufitem lub stropem

Program funkcjonalny

 

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!