Własna organizacja rysunku

Oprogramowanie Vectorworks oferuje różny formy organizacji i prezentacji rysunku: klasy, warstwy projektowe, kondygnacje (dostępne w wersji Vectorworks Architect), arkusze prezentacji, okna widoku, zapisane ujęcia widoku i korelacje. Używając ich, łatwiej będzie Ci skoncentrować się na tych elementach rysunku, które chcesz narysować, wyświetlić, udostępnić lub zaprezentować. Przejdź do okna dialogowego Organizacja, aby utworzyć poszczególne elementy organizacji rysunku lub nimi zarządzać.

Warstwy projektowe można by przyrównać do arkuszy kalki kreślarskiej, używanych do rysowania odręcznego. Każdy element w Vectorworks należy do jakiejś warstwy projektowej, tak jak każdy narysowany odręcznie obiekt znajduje się na jakiejś kalce.

Klasy wykraczają poza warstwy projektowe, pozwalając użytkownikowi kontrolować atrybuty i widoczność obiektów znajdujących się w różnych warstwach projektowych.

Arkusze prezentacji służą do prezentowania ukończonego projektu i mogą zawierać okna widoku, ramki i tabelki rysunkowe, komentarze oraz inne adnotacje.

Okna widoku korzystają z kombinacji widocznych, wyszarzonych i/lub ukrytych warstw projektowych i klas w celu zaprezentowania rysunku w określony sposób (detal, przekrój lub render).

W Zapisanych ujęciach widoku zapisywane są różne aspekty bieżącego ujęcia widoku, takie jak: widok, przybliżenie, ustawienia widoczności warstw i klas, umożliwiając natychmiastowy powrót do określonego widoku.

Korelacje umożliwiają korzystanie w bieżącym pliku z elementów rysunku pochodzących z innego pliku. Zmiany wprowadzone do skorelowanego obiektu w pliku źródłowym zostaną także naniesione w pliku docelowym.

Kondygnacje, dostępne w wersjach branżowych Vectorworks Landmark i Vectorworks Architect, pozwalają skojarzyć kondygnacje budynku z warstwami projektowymi po to, aby móc odpowiednio uporządkować i kontrolować elementy projektu architektonicznego.

Warstwy projektowe i klasy

Podstawą każdego rysunku jest właściwa struktura warstw projektowych i klas oraz system umożliwiający przypisywanie obiektów do odpowiednich warstw i klas. Warstwa projektowa zawiera obiekt, podczas gdy klasa definiuje jego atrybuty graficzne. Każdy obiekt należy do jednej warstwy i jednej klasy.

Przed rozpoczęciem pracy nad nowym projektem zalecane jest utworzenie struktury klas i warstw, wraz z systemem ich przypisywania. Dzięki temu nowo utworzone obiekty będzie można od razu przypisywać do odpowiednich warstw i klas. Strukturę warstw projektowych i klas można zapisać w szablonie, aby zastosować ją w przyszłości w innych plikach (zob. Zagadnienie: Szablony Vectorworks).

Zarówno warstwy projektowe, jak i klasy można wykorzystać do sterowania widocznością obiektów. Aktywna warstwa projektowa i aktywna klasa są automatycznie ustawiane jako widoczne, podczas gdy pozostałe warstwy projektowe i klasy można ustawić w trybie widocznym, niewidocznym lub wyszarzonym. Gdy zastosujesz w swoim projekcie efektywny system warstw i klas, możesz wybierać warstwy i klasy, które mają zostać wyświetlone, zaznaczone, narysowane, udostępnione, wydrukowane lub zaprezentowane, dzięki czemu jeden rysunek można wykorzystać do różnych celów.

Okno dialogowe „Organizacja”

Zagadnienie: Warstwy projektowe i arkusze prezentacji – informacje ogólne

Zagadnienie: Klasy

Opracowanie konstrukcji budynku przy użyciu kondygnacji

Zapisane ujęcia widoku

Filtrowanie i etykietowanie klas oraz warstw/arkuszy

Polecenia definiujące ogólną widoczność klas i warstw

Kolumny z opcjami widoczności

Paleta Nawigacja

Zagadnienie: Udostępnianie projektu

Zagadnienie: Grupy robocze i korelacje

 

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!