Artlantis
Zagadnienie: Artlantis
Artlantis jest wtyczką do oprogramowania Vectorworks, dzięki której utworzysz wyrenderowane, fotorealistyczne obrazy przy użyciu techniki „Ray Tracing”. Ten produkt funkcjonuje jako samodzielna aplikacja, która za pomocą zestawu poleceń, które umożliwia przygotowanie scen w programie Vectorworks.
Metoda pracy
Poniżej zostały opisane kolejne etapy pracy z wtyczką Artlantis:
Modelowanie: Użyj narzędzi do modelowania 3D dostępnych w programie, aby wymodelować obiekt lub scenę.
Urządzanie sceny: Zastosuj polecenia Artlantis, aby umieścić źródła światła lub zdefiniować użyte tekstury.
Tworzenie skojarzonego pliku Artlantis: Utwórz plik w formacie Artlantis, który pozostanie skojarzony z plikiem Vectorworks.
Podgląd sceny: Po zamknięciu Vectorworks można otworzyć podgląd sceny - w aktywowanej wtyczce Artlantis - aby doprecyzować atrybuty zdefiniowane w Vectorworks.
Ostateczna kalkulacja: Po zatwierdzeniu wersji sceny, Artlantis wykona ostateczne obliczenia obrazu (lub animacji) w wybranym formacie.
Aby zmodyfikować geometrię sceny, ponownie otwórz Vectorworks i wprowadź niezbędne zmiany. Następnie zaktualizuj skojarzony plik Artlantis. Wszystkie zmapowane tekstury zostaną zachowane, podobnie jak źródła światła, widoki, ruchy kamery itd. Po zakończeniu tego etapu można od razu przystąpić do ostatecznej kalkulacji obrazu. Wielką zaletą wtyczki Artlantis jest fakt, że nie ma potrzeby ponownego definiowania tekstur i innych atrybutów w przypadku kolejnych zmian.
Modelowanie sceny
Wszystkie obiekty 3D w pliku Vectorworks mogą być wyeksportowane do pliku Artlantis, w tym obiekty CSG utworzone za pomocą operacji boolowskich czy powiązania warstw. W przypadku eksportu nie trzeba przestrzegać żadnych dodatkowych reguł. Obiekty utworzone w Vectorworks można wygładzać w Artlantis, nawet jeśli składają się z samodzielnych podobiektów. Aby uzyskać zadowalające wygładzanie, bardzo precyzyjna rozdzielczość nie jest konieczna.
Definiowanie tekstur nadawanych obiektom
Na początkowym etapie nadaj obiektom w Vectorworks ogólne atrybuty, takie jak kolor, klasa czy tekstura. Dopiero w ustawieniach Artlantis następuje zdefiniowanie powiązania pomiędzy ogólnym atrybutem a efektem cieniowania (ang. „shader”). Definicja ta opiera się na jednym z następujących kryteriów:
klasa
tekstura Vectorworks
kolor powiązany z obiektem (kolor pierwszego planu/tła dla wzoru lub pióra).
Kolor nadany nieprzezroczystym powierzchniom definiujemy przy użyciu opcji Wzór - kolor tła, zaś kolor linii za pomocą Pióro - kolor pierwszego planu. Pozostałe dwie opcje kolorów są rzadko używane.
Przykład:
Zamierzasz utworzyć scenę złożoną z podłogi pokrytej płytkami (te zostaną zdefiniowane później) oraz obiektu, tj. sześcianu umieszczonego na podłodze. W przypadku podłogi i obiektu należy użyć dwóch różnych tekstur. W ustawieniach Artlantis konieczne będzie ustalenie powiązania między teksturą podłogi i cieniowaniem płytek z jednej strony oraz teksturą i cieniowaniem sześcianu z drugiej.
Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!