Dodawanie i edycja korelacji wyświetlanych jako warstwy

Polecenie

Lokalizacja

Pasek widoku

Skrót klawiszowy

Organizacja

Narzędzia

Warstwy - ustawienia

Klasy - ustawienia

Ctrl+Shift+O (Windows)

Cmd+Shift+O (Mac)

Możesz utworzyć w swoim projekcie odniesienia (tzw. korelacje) do danych z plików DXF/DWG lub DWF, a także utworzyć arkusze zawierające korelacje z plikami Microsoft Excel. Użytkownicy wersji branżowych Vectorworks mogą także tworzyć korelacje z plikami z aplikacji Revit, IFC, obrazami i PDF. Poza tym użytkownik może również tworzyć korelacje z określonymi zasobami lub warstwami projektowymi z innych plików Vectorworks. W programie Vectorworks istnieją dwa sposoby tworzenia korelacji z warstwami projektowymi:

W przypadku Vectorworks Fundamentals warstwy projektowe zostaną zaimportowane do pliku docelowego po utworzeniu korelacji.

W wersjach branżowych Vectorworks opcja Wyświetlaj korelacje jako: Warstwy jest dostępna w zakładce Korelacje > Ustawienia w oknie „Organizacja”. Zamiast korzystać z tej opcji, zalecamy raczej utworzenie okna widoku w warstwie projektowej, a następnie korelacji z odpowiednimi warstwami projektowymi w pliku źródłowym. Zagadnienie to opisano w Tworzenie skorelowanego okna widoku w warstwie projektowej.

Uwaga: Pliki źródłowe i docelowe muszą być utworzone w tej samej wersji Vectorworks.

Aby dodać lub edytować korelacje z innymi plikami Vectorworks, wykonaj następujące kroki:

W aktywnym pliku docelowym wybierz odpowiednie polecenie lub kliknij Warstwy - ustawienia lub Klasy - ustawienia na Pasku widoku, a następnie Otwórz okno Organizacja.

Zostanie otwarte okno dialogowe Organizacja.

Kliknij zakładkę Korelacje. Skorelowane pliki uporządkowane są zgodnie z hierarchią. Ich bieżący status można odczytać z tabeli.

Postępuj zgodnie z jedną z opisanych poniżej metod pracy:

Jeśli chcesz utworzyć nową korelację, kliknij przycisk Utwórz.

Aby edytować istniejącą korelację, wybierz ją z listy, a następnie kliknij przycisk Edytuj. Zostanie otwarte okno dialogowe Korelacja.

Po kliknięciu Utwórz zostanie otwarte okno dialogowe „Otwórz plik”. Zaznacz żądany plik i kliknij przycisk Otwórz, aby otworzyć odpowiednie okno dialogowe i ustawić w nim parametry:

Plik DXF/DWG lub DWF; zob. Ustawienia importu plików DXF/DWG i DWF

Plik Revit; zob. Import plików Revit

Plik IFC; zob. Importowanie plików IFC

Obraz, zob. Import obrazów

Plik PDF; zob. Import plików PDF (3D)

Plik Excel; zob. Import arkuszy kalkulacyjnych

Plik Vectorworks; zob. poniżej.

Jeśli zamierzasz dodać korelację do pliku Vectorworks lub edytować istniejącą korelację, zdefiniuj ustawienia w oknie „Nowa korelacja” lub „Edytuj korelację”. To, jakie parametry są dostępne, zależy od typu skorelowanego pliku.

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Korelacja z

Jest to lokalizacja i nazwa pliku źródłowego. Jeśli otworzysz to okno dialogowe za pomocą przycisku Edytuj, możesz kliknąć przycisk Przeglądaj, aby zmienić lokalizację.

Zapamiętaj ścieżkę jako

Określ, jaka ścieżka dostępu do korelacji ma zostać zapamiętana: bezwzględna czy względna.

Zaznacz ścieżkę bezwzględną, jeżeli nie przewidujesz zmiany lokalizacji skorelowanego pliku.

Zaznacz ścieżkę względną, jeżeli zamierzasz przenieść pliki na inni komputer lub do innej platformy. Korelację będzie można zlokalizować tak długo, jak długo ścieżka między dwoma plikami pozostanie bez zmian. Opcja ta jest dostępna tylko wtedy, gdy plik źródłowy i plik Vectorworks zapisane są na tym samym wolumenie. Jeśli udostępniasz projekt za pośrednictwem serwera pracy zespołowej, a plik źródłowy nie znajduje się na tym samym wolumenie co serwer, zostaniesz poproszony o załadowanie pliku do folderu projektu na serwerze.

Ścieżka Pliku źródłowego wyświetla ścieżkę bezwzględną lub względną, w zależności od wyboru.

Dostępne warstwy

(dotyczy tylko korelacji z plikami Vectorworks)

W przypadku utworzenia korelacji za pomocą importu warstw wskaż warstwy projektowe, dla których chcesz utworzyć korelacje; wybrane warstwy zostaną oznaczone znakiem wyboru (tzw. „fajką”). Nie można tworzyć korelacji z arkuszami prezentacji.

Zwróć uwagę, że nie trzeba zaznaczać warstwy, aby skorelować znajdujące się w niej zasoby. Polecenie Skoreluj dostępne w Menedżerze zasobów pozwala utworzyć korelację z dowolnym zasobem w dowolnej warstwie (zob. Tworzenie korelacji z zasobami).

Zachowaj dane korelacji w pliku

Zaznacz tę opcję, aby zapisać kopię danych korelacji w aktywnym dokumencie. Jeżeli nie zaznaczysz tej opcji, kopia tych danych nie zostanie zapisana w pliku, co oznacza, że plik docelowy będzie miał mniejszy rozmiar, a skorelowane dane zostaną zaktualizowane w chwili otwarcia pliku docelowego.

Aktualizuj automatycznie

Zaznacz tę opcję, aby aktualizować korelację po każdym otwarciu pliku docelowego. Jeśli opcja ta jest wyłączona, korelacja jest aktualizowana wyłącznie po wciśnięciu przycisku Aktualizuj w zakładce Korelacje w oknie dialogowym Organizacja.

Aktualizuj klasy

(dotyczy tylko korelacji z plikami Vectorworks)

Zaznacz tę opcję, aby podczas aktualizacji korelacji uwzględnić także klasy. Zaktualizowane zostaną definicje klasy wraz ze skorelowanymi obiektami korzystającymi z tych klas.

Ignoruj środek układu współrzędnych z pliku źródłowego (dla plików Vectorworks skorelowanych przy użyciu opcji Wyświetlaj korelacje jako: Warstwy)

(dotyczy tylko korelacji z plikami Vectorworks)

W przypadku utworzenia korelacji za pomocą importu warstw zaznacz tę opcję, aby zignorować środek układu współrzędnych zdefiniowany przez użytkownika w pliku źródłowym. W efekcie, jeśli środek układu współrzędnych użytkownika zostanie przesunięty w pliku źródłowym, skorelowane obiekty w pliku docelowym nie zmienią swojej pozycji.

Utwórz powiązanie warstw z (dla plików Vectorworks skorelowanych przy użyciu opcji Wyświetlaj korelacje jako: Warstwy)

(dotyczy tylko korelacji z plikami Vectorworks)

W przypadku utworzenia korelacji za pomocą importu warstw, dla każdej kolejnej skorelowanej warstwy w podanej warstwie projektowej utwórz powiązanie warstw. Wybierz żądaną warstwę projektową z listy rozwijanej lub kliknij Nowa warstwa, aby utworzyć nową warstwę projektową w tej samej skali co pierwsza zaznaczona skorelowana warstwa.

Jeśli pliki zostaną skorelowane przy użyciu opcji Wyświetlaj korelacje jako: Warstwy, możesz użyć skorelowanych warstw projektowych w oknach widoku arkuszy prezentacji. Ze względu na to, że okna widoku w arkuszach prezentacji nie mogą zawierać warstw projektowych z pliku źródłowego, najpierw należy utworzyć korelacje z tymi warstwami, a następnie utworzyć okno widoku w arkuszu prezentacji, w którym zawarto warstwy z pliku źródłowego.

Ustawienia korelacji

Tworzenie hierarchii korelacji

Aktualizacja korelacji

Przywracanie przerwanych korelacji

Tworzenie korelacji z zasobami

Usuwanie korelacji

Otwieranie skorelowanych plików

Zagadnienie: Tworzenie korelacji z warstwą

Tworzenie skorelowanego okna widoku w warstwie projektowej

 

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!