Zagadnienie: Widoczność elementów na rysunku

Poziom trudności: Średnio zaawansowany

Widoczność klas i warstw

Poszczególne klasy i warstwy na rysunku mogą otrzymać osobne ustawienia widoczności. Zróżnicowana widoczność może z kolei ułatwić dodawanie, zaznaczanie, edytowanie i snapowanie do obiektów, a także uzyskanie pożądanego widoku w oknach widoku i zapisanych ujęciach widoku. Widocznością klas i warstw można sterować na kilka różnych sposobów. W zależności od potrzeb użytkownika można zdefiniować ogólne ustawienia widoczności dla całego rysunku lub dostosować widoczność konkretnych klas i warstw.

Obiekty należące jednocześnie do aktywnej klasy i aktywnej warstwy są normalnie widoczne, bez względu na ustawienia widoczności. Natomiast o widoczności obiektów należących do nieaktywnej klasy i/lub nieaktywnej warstwy decyduje ustawienie niższe w hierarchii. Na przykład: jeśli obiekt mieści się w aktywnej klasie, w związku z czym wyświetlany jest normalnie, ale położony jest w nieaktywnej warstwie, którą ustawiono w trybie wyszarzenia, obiekt zostanie wyszarzony. (Zob. Własna organizacja rysunku, aby dowiedzieć się więcej o klasach i warstwach jako elementach służących do tworzenia struktury rysunku.)

Za pomocą poleceń Klasy - ustawienia i Warstwy - ustawienia (dostępnych w menu Widok) można zdefiniować ogólne opcje widoczności dla nieaktywnych klas i warstw projektowych na rysunku. Podczas zmiany klas i warstw projektowych w trakcie pracy nad projektem aktywna klasa i aktywna warstwa projektowa zawsze wyświetlane są normalnie, podczas gdy wyświetlanie, edycja i snapowanie we wszystkich innych klasach i warstwach odbywa się zgodnie z poleceniami wybranymi dla klas i warstw.

Te ogólne ustawienia widoczności wyznaczają maksymalny stopień widoczności. Widoczność poszczególnych nieaktywnych klas i warstw projektowych zdefiniowana kliknięciem w obrębie kolumny Widoczności lub za pomocą narzędzia Widoczność nie może przewyższać ustawień klas i warstw. Można natomiast ustawić je na niższym poziomie widoczności, np. w trybie niewidocznym lub wyszarzonym.

Kolumny z opcjami Widoczności znajdują się w oknie dialogowym „Organizacja”, palecie Nawigacja (wymagana wersja branżowa Vectorworks) i w kilku innych lokalizacjach w Vectorworks. Zawierają one listę klas i warstw dostępnych na rysunku, które można indywidualnie ustawić w trybie widocznym, niewidocznym lub wyszarzonym.

Narzędzie Widoczność (wymagana wersja branżowa Vectorworks) może posłużyć do ustawienia widoczności określonych klas i warstw poprzez kliknięcie obiektów na rysunku. Ponadto dostępne są preferencje narzędzia, które pozwalają szybko zmienić widoczność wielu klas lub warstw poprzez dwukrotne kliknięcie narzędzia.

Zarówno kolumny Widoczność, jak i narzędzia Widoczność można używać do ustawiania widoczności klas i warstw dla ujęcia widoku i okien widoku. W przypadku okien widoku z widocznością zdefiniowaną za pomocą stylu, widoczność klasa i warstw można edytować tylko w oknie dialogowym „Edytuj styl okna widoku”(zob. Tworzenie stylów okien widoku i ich edycja). Za pomocą kolumn z opcjami Widoczności można ustawić także widoczność zapisanych ujęć widoku.

Zmiana widoczności

Metoda pracy

Opis

Ustaw ogólne opcje widoczności dla nieaktywnych klas i warstw projektowych

Zaznacz polecenie Klasy - ustawienia i Warstwy - ustawienia, aby zdefiniować nadrzędną widoczność dla wszystkich nieaktywnych warstw w ujęciu widoku.

Polecenia definiujące ogólną widoczność klas i warstw

Szybko włącz/wyłącz kilka klas lub warstw

Użyj preferencji narzędzia Widoczność i operacji wywoływanej dwukrotnym kliknięciem

Użyj palety Nawigacja (wymagana wersja branżowa Vectorworks)

Skróty do narzędzia „Widoczność”

Paleta Nawigacja

Zmień widoczność wybranej klasy lub warstwy projektowej obiektu klikniętego w ujęciu widoku lub oknie widoku

Użyj trybów narzędzia Widoczność dostępnych na Pasku trybów

Dostosowanie widoczności klasy lub warstwy za pomocą narzędzia „Widoczność”

Ustaw widoczność wybranych klas/warstw projektowych w ujęciu widoku

Użyj kolumn z opcjami Widoczności w oknie dialogowym Organizacja (w widoku Szczegóły) lub w innych lokalizacjach

Widoczność warstw lub klas w ujęciu widoku

Ustaw widoczność wybranych klas/warstw projektowych w oknach widoku i zapisanych ujęciach widoku

Użyj kolumn z opcjami Widoczności w oknie dialogowym „Organizacja” (w widoku Widoczność) lub w innych lokalizacjach. Widoczności definiowanej przez styl okna widoku nie można zmienić w oknie dialogowym „Organizacja”.

Widoczność klas i warstw w oknach widoku i zapisanych ujęciach widoku

Tworzenie stylów okien widoku i ich edycja

Nieaktywna klasa mebli jest ustawiona jako widoczna (po lewej), wyszarzona (pośrodku) i niewidoczna (po prawej)

Design SuiteWidoczność obiektów

Użytkownicy wersji branżowych Vectorworks mają do dyspozycji różne sposoby ukrywania lub wyświetlania określonych obiektów. W zależności od preferencji Vectorworks, ukryte obiekty mogą być niewidoczne lub wyświetlane jako „obiekty-widmo”, co oznacza, że są wyświetlane jako przezroczyste obiekty o jasnoniebieskim zabarwieniu, dzięki czemu można je odróżnić od obiektów wyszarzonych za pomocą ustawień widoczności klasy lub warstwy. Do ukrytych obiektów nie można snapować ani ich zaznaczać, nie wyświetlą się one w oknach widoku i nie można ich drukować ani eksportować.

Menu Widok zawiera następujące polecenia dotyczące widoczności obiektów. Zob. Polecenia sterujące widocznością obiektu.

Odsłoń obiekty odkrywa wszystkie ukryte obiekty 

Pokaż tylko zaznaczone obiekty ukrywa wszystkie niezaznaczone obiekty

Ukryj zaznaczone obiekty ukrywa wszystkie zaznaczone obiekty

Widoczność obiektu umożliwia wprowadzanie niestandardowych kryteriów wyświetlania i ukrywania obiektów

Narzędzie Widoczność umożliwia wyświetlanie lub ukrywanie zaznaczonych obiektów. Dodatkowo można ustawić preferencje narzędzia, tak aby szybko pokazywać lub ukrywać wiele obiektów poprzez dwukrotne kliknięcie narzędzia. Zob. Dostosowanie widoczności obiektu za pomocą narzędzia „Widoczność” i Skróty do narzędzia „Widoczność”.

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!