Design SuiteInterakcje w dokumencie roboczym

Praca w trybie offline

Jeżeli plik projektu nie jest dostępny podczas otwierania dokumentu roboczego, Vectorworks zasugeruje ręczne wskazanie lokalizacji pliku lub pracę w trybie offline.

Wskaż lokalizację pliku ręcznie, jeżeli jego nazwa została zmieniona lub został przeniesiony.

Wybierz opcję pracy w trybie offline tylko wtedy, gdy plik projektu jest niedostępny, ponieważ Ty nie masz do niego dostępu (przez sieć lokalną lub chmurę). Zmiany wprowadzone w trybie offline są zapisywane w dokumencie roboczym.

Podczas pracy w trybie offline należy pamiętać o następujących kwestiach:

Można edytować tylko te warstwy, które zostały wcześniej zarezerwowane.

Możesz modyfikować wszystkie klasy, zasoby i preferencje dokumentu, pod warunkiem że posiadasz odpowiednie uprawnienia.

Niektórych operacji, które wymagają dostępu do pliku projektu, nie można wykonać (np. dodawania zmian lub użytkowników).

Otwieranie dokumentów roboczych innych użytkowników

Edycja dokumentów roboczych współpracowników nie jest zalecana, również z tego względu, że w większości przypadków i tak nie jest możliwe dodawanie cudzych zmian do pliku projektu. Może się jednak zdarzyć, że otwarcie dokumentu roboczego innego użytkownika będzie konieczne. W tym wypadku należy uwzględnić następujące kwestie:

Otwierając plik roboczy innego użytkownika, należy pamiętać o następujących kwestiach:

Jeśli dokument roboczy nie zawiera żadnych zmian (lub zawiera tylko takie, które masz prawo dodać do projektu), można go edytować, a następnie na jego podstawie aktualizować plik projektu.

Jeśli plik roboczy posiada odblokowane elementy lub zawiera zmiany, do których nie masz uprawnień, otwarcie i wprowadzanie zmian w pliku jest niebezpieczne, ponieważ niezatwierdzone zmiany mogą zostać utracone. Można jednak bezpiecznie skopiować elementy z pliku i wkleić je do innego pliku roboczego.

Jeśli pracujesz w trybie offline, możesz przeglądać lub wprowadzać zmiany w pliku roboczym innego użytkownika tylko wtedy, gdy wcześniej zaktualizowałeś plik projektu (z dowolnego pliku roboczego). W przypadku braku autoryzacji zostanie wyświetlone ostrzeżenie. 

Praca z korelacjami

Jeżeli stosujesz korelacje podczas pracy z narzędziem Udostępnianie projektu, należy pamiętać o następujących kwestiach:

Pliki projektu można skorelować z innymi plikami projektu i zwykłymi plikami Vectorworks, natomiast zasoby skorelowane z plikiem projektu nie są edytowalne.

W pliku projektu można utworzyć korelacje ze zwykłym plikiem Vectorworks. Plik projektu można na przykład skorelować z biblioteką symboli. Zasoby te mogą być modyfikowane.

Nie jest natomiast możliwe, aby utworzyć korelację z dokumentami roboczymi. Wynika to z faktu, że są to pliki tymczasowe, które w każdej chwili można usunąć.

Upewnij się, że plik źródłowy znajduje się w lokalizacji, która jest dostępna z poziomu pliku projektu dla wszystkich jego użytkowników.

Pliki źródłowe korelacji, posługujące się ścieżką względną, muszą znajdować się w tym samym woluminie co plik projektu. W przypadku korzystania z serwera pracy zespołowej, skorelowany plik musi znajdować się w folderze projektu na serwerze skojarzonym z danym projektem.

Uprawnienia wymagane w przypadku korelacji

Użytkownicy posiadający uprawnienia typu Warstwy-ograniczone lub wyższe mogą tworzyć korelacje z plikami PDF i DWG, a także z plikami graficznymi.

Mogą także usuwać i edytować te korelacje.

W niektórych przypadkach wymagany jest określony poziom uprawnień, aby móc aktualizować korelację. Jeśli użytkownik nie posiada takich uprawnień, nie może przeprowadzić tej operacji. Przykład: jeżeli podczas aktualizacji korelacji trzeba zaimportować do projektu nowe warstwy lub klasy, użytkownik powinien posiadać uprawnienia do tworzenia nowych warstw i klas.

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!