Design SuiteUdostępnianie projektu - zalecana metoda pracy

Konfiguracja oprogramowania i sprzętu

Wszyscy członkowie zespołu projektowego muszą korzystać z tej samej wersji programu Vectorworks.

Aby udostępnić projekt w usłudze Vectorworks Cloud Services, użyj wersji Vectorworks 2021 Service Pack 4 lub nowszej.

Aby udostępnić projekt w usłudze przechowywania plików w chmurze innej niż automatycznie rozpoznawana przez program Vectorworks, należy użyć programu Vectorworks 2025 lub jego nowszej wersji. (Usługi rozpoznawane przez program Vectorworks to: Vectorworks Cloud Services, Box Drive, Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive i Resilio Sync.)

Każdy członek zespołu projektowego powinien mieć unikalną nazwę użytkownika (nazwę używaną do logowania się do komputera).

Program Vectorworks nie obsługuje udostępniania projektów poprzez maszynę wirtualną.

Podczas udostępniania projektu przez sieć, wszyscy użytkownicy muszą mieć dostęp do udostępnianego pliku przy użyciu tego samego protokołu. Na przykład nie zaleca się, aby przechowywać plik na komputerze jednego użytkownika i pozwalać innym użytkownikom na dostęp do niego przez sieć. Jeśli naprawdę musisz używać różnych protokołów, użyj rozwiązania w chmurze.

Aby zapobiec błędom w konfiguracji, wszystkie foldery w chmurze powinny być wymienione w zakładce „Foldery projektów w chmurze” w Preferencjach Vectorworks.

Pliki i foldery projektu

Gdy tworzysz plik projektu, upewnij się, że masz pełne uprawnienia do folderu projektu, podfolderów i pliku projektu (czyli do odczytu, zapisu, usuwania i zmiany nazwy).

Gdy udostępniasz folder projektu w usłudze Vectorworks Cloud Services, użyj trybu/uprawnień „Synchronizuj i edytuj”. Jeśli korzystasz z innego dostawcy przestrzeni dyskowej w chmurze, upewnij się, że każdy członek zespołu ustawił opcję specyficzną dla danego dostawcy, odpowiadającą za przechowywanie zarówno udostępnianego folderu, jak i pliku projektu lokalnie na swoim komputerze, a nie tylko online.

Gdy użytkownicy utworzą pliki robocze z pliku projektu, nie należy zmieniać nazwy pliku projektu, przenosić go do innego folderu, ani zmieniać nazwy folderu. Nigdy nie twórz kopii pliku projektu.

Pliki robocze

Zapisz plik roboczy na lokalnym dysku twardym. Natomiast nie zapisuj go w sieci czy w przestrzeni dyskowej chmury. Nie twórz kopii swojego pliku roboczego.

Gdy użytkownik otwiera plik roboczy połączony z plikiem projektu w trybie udostępniania w chmurze, powinien posiadać aktywne połączenie internetowe oraz włączonego klienta stacjonarnego (tzw. „desktop client”), czyli aplikację obsługującą usługę udostępniania projektu.

Na każdy projekt, na użytkownika powinien przypadać tylko jeden plik roboczy, którego może używać aż do ukończenia projektu. Jeśli wystąpi problem z plikiem roboczym, zatwierdź zmiany w pliku projektu, a następnie odblokuj dostęp do wszystkich zaznaczonych warstw i obiektów. Następnie usuń plik roboczy i utwórz nowy.

Jeśli do pracy nad współdzielonym projektem korzystasz z kilku komputerów, użyj innego pliku roboczego na każdym urządzeniu. Dodatkowo nazwa użytkownika na każdym komputerze musi być unikalna.

Co do zasady każdy użytkownik powinien zapisywać i zatwierdzać zmiany w pliku projektu od dwóch do trzech razy dziennie – na tyle często, aby projekt był aktualny, ale nie tak często, aby powodować problemy z przepustowością z powodu zbyt dużego ruchu. Na przykład każdy użytkownik może odświeżyć swój plik roboczy na początku dnia, zapisać i zatwierdzić zmiany przed przerwą lunchową, odświeżyć go po przerwie, a następnie zapisać i zatwierdzić zmiany ponownie na koniec dnia.

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!