Design SuiteTworzenie stylów etykiet danych

W bibliotekach Vectorworks znajduje się wiele powszechnie używanych etykiet, takich jak znaczniki daty i etykiety ID przeznaczone do okien i drzwi. Jeśli jednak potrzebujesz etykiety, którą można zastosować do innego typu obiektu (np. do kolumn) lub wyświetlania innych danych (np. wymiarów okien), utwórz niestandardowy styl etykiety. Utworzony styl etykiety danych będzie można wybrać z Próbnika zasobów na Pasku trybów lub w oknie dialogowym „Ustawienia etykiety danych”. Jeśli przekształcisz obiekt z nadanym uprzednio stylem w obiekt bez stylu, bieżące wartości obiektu zostaną zachowane, ale status wszystkich parametrów zostanie zmieniony na Wg wystąpienia, co umożliwi ich edycję.

Style umożliwiają zdefiniowanie stałych wartości dla niektórych parametrów stylu i zastosowanie ich do wszystkich egzemplarzy korzystających z tego stylu, zachowując jednocześnie możliwość edytowania pozostałych parametrów w poszczególnych wystąpieniach tej etykiety danych. Zob. Zagadnienie:Style obiektów parametrycznych.

Tworzenie prostego stylu etykiety danych

Polecenie

Lokalizacja

Utwórz styl etykiety danych

Narzędzia

Prosty styl etykiety danych możesz utworzyć na podstawie obiektu istniejącego na rysunku. Taki obiekt musi mieć przypisane dane. Może to być obiekt parametryczny, symbol z dołączonym rekordem lub obiekt z dołączonymi danymi IFC.

Aby utworzyć styl etykiety danych, wykonaj następujące kroki:

Zaznacz na rysunku obiekt, któremu chcesz nadać etykietę.

Zaznacz odpowiednie polecenie. Na ekranie wyświetli się okno dialogowe „Utwórz styl etykiety danych”.

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Nazwa

Wprowadź nazwę stylu obiektu.

Lista właściwości

Lista po lewej stronie zawiera wszystkie dostępne właściwości, których można użyć w etykiecie danych. Wprowadź tekst w polu wyszukiwania, aby filtrować zawartość listy.

Definicja etykiety danych

W sekcji po prawej stronie możesz określić, w jaki sposób poszczególne właściwości mają się wyświetlać w etykiecie danych.

#: Aby zmienić kolejność właściwości w obszarze etykiety danych, kliknij i przytrzymaj numer wybranej pozycji, a następnie przeciągnij ją w górę lub w dół.

Użyj etykiety: Kliknij, aby uwzględnić tekst z Etykiety w etykiecie danych.

Etykieta: Zaznacz wiersz i kliknij w jego obszarze, aby rozpocząć edycję tekstu etykiety, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Właściwość: Tutaj wyświetla się pełna nazwa właściwości.

Kształt etykiety: Wybierz z listy rozwijanej kształt, jaki ma zostać narysowany wokół etykiety i/lub właściwości obiektu, jeśli uznasz to za wskazane.

Dodaj > /
Dodaj wszystko >>

Aby dodać właściwości do etykiety danych, zaznacz co najmniej jedną z pozycji dostępnych na liście po lewej stronie i kliknij przycisk Dodaj. Aby dodać wszystkie właściwości, kliknij przycisk Dodaj wszystko. Aby dodać wybraną właściwość, wystarczą ją też dwukrotnie kliknąć.

<< Usuń /
<< Usuń wszystko

Aby usunąć właściwości z etykiety danych, zaznacz co najmniej jedną z pozycji dostępnych na liście po prawej stronie i kliknij przycisk Usuń. Aby usunąć wszystkie właściwości, kliknij Usuń wszystko. Aby usunąć wybraną właściwość, wystarczą ją też dwukrotnie kliknąć.

Domyślnie użyj etykiety

Zaznacz tę opcję, aby każda właściwość, którą dodasz do etykiety danych, miała domyślnie zaznaczoną opcję Użyj etykiety.

Pokaż właściwości dodane już do listy

Zaznacz tę opcję, aby na liście po lewej stronie wyświetlały się wszystkie dostępne właściwości. Jeśli jej nie zaznaczysz, lista po lewej stronie będzie wyświetlała tylko te właściwości, które nie zostały jeszcze dodane do listy po prawej stronie.

Wyrównanie tekstu

Wybierz sposób, w jaki pola etykiety danych mają zostać wyrównane w poziomie. Jeśli używane są etykiety, pola wyświetlają się w dwóch kolumnach: etykiety po lewej, dane po prawej.

Do lewej: Obie kolumny (z etykietami i danymi) są wyrównane do lewej.

Wyśrodkuj: Obie kolumny (z etykietami i danymi) są wyśrodkowane.

Do prawej: Obie kolumny (z etykietami i danymi) są wyrównane do prawej.

Do osi: Kolumny z etykietami są wyrównane do prawej względem osi, natomiast kolumny z danymi do lewej względem osi.

Do krawędzi: Kolumny z etykietami są wyrównane do lewej, natomiast kolumny z danymi do prawej.

Odstęp w pionie

Wprowadź odstęp w pionie między polami w etykiecie danych. Jeśli nie określono jednostek, zostaną użyte domyślne jednostki długości zdefiniowane w dokumencie.

Użyj jednostek rzeczywistych

Określ, czy jednostki w etykiecie danych mają być wyrażone w jednostkach na wydruku czy rzeczywistych; zob. Zagadnienie: Jednostki na wydruku a jednostki rzeczywiste

Po utworzeniu przejdź do edycji stylu

Zaznacz tę opcję, aby po utworzeniu stylu automatycznie otworzyć okno dialogowe „Styl etykiety danych” i określić w nim pozostałe parametry, takie jak to, czy parametry mają być edytowane według stylu czy według wystąpienia.

Po wybraniu wszystkich właściwości, jakie mają znaleźć się w etykiecie danych, kliknij OK.

Jeśli Nazwa stylu jest już w użyciu, zostanie wyświetlone ostrzeżenie.

W oknie dialogowym „Wybierz folder” zaznacz folder docelowy dla stylu etykiety danych.

Jeśli zaznaczono opcję, aby po utworzeniu stylu przejść bezpośrednio do jego edycji, na ekranie wyświetli się okno dialogowe „Styl etykiety danych”. Dostosuj odpowiednio ustawienia i kliknij OK.

Etykieta danych zostanie dołączona do obiektu. Nowy styl zostanie dodany do Menedżera zasobów bieżącego pliku i będzie odtąd dostępny w narzędziu Etykieta danych.

Edycja stylu etykiety danych

Dostosuj styl etykiety danych, aby dostosować ustawienia etykiety danych lub poprawić jej układ.

Aby edytować styl etykiety danych, wykonaj następujące kroki:

Postępuj zgodnie z jedną z następujących metod pracy:

Wybierz z Menedżera zasobów jeden z istniejących zasobów dostępnych w aktywnym dokumencie. Kliknij zasób prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu kontekstowego polecenie Edytuj.

Zaznacz etykietę danych istniejącą na rysunku. Na liście rozwijanej Styl w palecie Info zaznacz opcję Edytuj styl. Opcjonalnie kliknij etykietę danych prawym przyciskiem myszy, a następnie zaznacz w menu kontekstowym polecenie Edytuj styl obiektu parametrycznego.

Zostanie otwarte okno dialogowe „Styl etykiety danych”.

W razie potrzeby możesz dostosować Nazwę stylu.

Następnie w zakładce Linia wskaźnikowa zdefiniuj parametry linii wskaźnikowej.

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Użyj linii wskaźnikowej

Zaznacz tę opcję, aby dodać do etykiety danych linię wskaźnikową, a następnie zdefiniuj jej ustawienia.

Typ linii wskaźnikowej

Wybierz z listy rozwijanej typ narysowanej linii wskaźnikowej: linia, łuk lub krzywa Béziera.

Domyślna dł. ramienia

Wprowadź domyślną długość ramienia linii wskaźnikowej lub wprowadź 0 (zero), aby nie rysować ramienia. Po wstawienia można dostosować długość ramienia poprzez przesunięcie jego punktu kontrolnego.

Jeśli wartości w polach edycji wyświetlają się na zielono, oznacza to, że są one wyrażone w jednostkach na wydruku, natomiast kolor czarny oznacza jednostki rzeczywiste.

Promień linii wskaźnikowej

Jeśli jako Typ linii wskaźnikowej wybrałeś opcję „Łuk”, wprowadź promień łuku (w jednostkach na wydruku).

Znacznik

Zaznacz tę opcję, aby wstawić znacznik na końcu linii wskaźnikowej, a następnie zaznacz styl znacznika; zob. Znaczniki

Skróć linię wskaźnikową

Skróć linię wskaźnikową etykiety danych tak, by kończyła się na przecięciu z geometrią obiektu, do którego ją zastosowano.

Klasa linii wskaźnikowej

Zaznacz istniejącą klasę lub utwórz nową. Zaznacz <Klasa etykiety danych>, aby umieścić linię wskaźnikową w tej samej klasie co etykieta danych.

Położenie poziome

Określ położenie ramienia po lewej albo po prawej stronie. Zaznacz opcję Automatycznie, aby ramię automatycznie wstawić po lewej albo po prawej stronie w zależności od położenia etykiety.

Przesuń z obiektem

Określ, czy w momencie przesuwania skojarzonego obiektu wraz z obiektem obracać ma się cała etykieta danych czy tylko zakończenie linii wskaźnikowej.

Wielokrotne punkty podłączenia

Gdy zaznaczysz tę opcję, linia wskaźnikowa z etykietą zostaną powiązane w najbliższym punkcie podłączenia, zdefiniowanym za pomocą miejsc geometrycznych w układzie etykiety.

Otwórz zakładkę Widok i zdefiniuj opcje wyświetlania etykiety.

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Wyrównaj do ścian/obiektów

Zaznacz tę opcję, aby obrócić etykietę danych o ten sam kąt co obiekt skojarzony z etykietą. Jeśli obiekt oznakowany za pomocą etykiety jest ścianą, etykieta danych zostanie obrócona tak, jakby była wstawiona w ścianę.

Wyrównanie do ściany

Określ część ściany, do której ma zostać wyrównana etykieta: oś, lewa/prawa krawędź ściany albo pod dowolnym kątem.

Zawsze pokazuj okno „Edytuj dane etykiety”

Jeśli zaznaczysz tę opcję, za każdym razem, gdy wstawisz egzemplarz tej etykiety do rysunku, wyświetlone zostanie okno dialogowe umożliwiające samodzielne wprowadzenie danych.

Odbij elementy w lustrze

Jeśli w karcie Linia wskaźnikowa zaznaczono opcję Użyj linii wskaźnikowej, a Położenie w poziomie ustawiono jako „Do lewej” lub „Automatyczne”, zaznacz tę opcję, aby wyświetlić w odbiciu lustrzanym pozycje zdefiniowanych elementów etykiety danych, gdy etykieta znajduje się po lewej stronie linii wskaźnikowej. Jeśli jej nie zaznaczysz, elementy etykiety danych zawsze będą znajdowały się w swoich zdefiniowanych pozycjach.

Odbicie lustrzane etykiety (po lewej), zdefiniowana etykieta danych (po prawej)

Skalowanie:

Dostosuj typ skalowania.

Jeśli wybierzesz skalowanie symetryczne, wysokość i szerokość zostaną pomnożone przez ten sam Współczynnik skali.

Jeśli wybierzesz skalowanie asymetryczne, szerokość zostanie pomnożona przez Współczynnik X, natomiast wysokość przez Współczynnik Y.

Skaluj tekst

Zaznacz tę opcję, aby przeskalować tekst etykiety wraz z etykietą przy użyciu współczynników skali. W przypadku skalowania asymetrycznego rozmiarem tekstu steruje Współczynnik X, natomiast położeniem tekstu obydwa współczynniki.

Współczynnik X/Y

Wprowadź współczynnik skalowania etykiety (np. wpisz współczynnik równy 2, aby dwukrotnie zwiększyć rozmiar etykiety lub równy 0,5, aby zmniejszyć jej oryginalny rozmiar o połowę).

Użyj jednostek rzeczywistych

Określ, czy jednostki w etykiecie danych mają być wyrażone w jednostkach na wydruku czy rzeczywistych; zob. Zagadnienie: Jednostki na wydruku a jednostki rzeczywiste

Edytuj układ etykiety

Kliknij ten przycisk, aby włączyć tryb edycji układu etykiety, w którym można dostosować geometrię etykiety i wyświetlane w niej pola tekstowe (zob. kroki 7–9).

Otwórz zakładkę Autorozmieszczenie i określ w niej domyślne położenie etykiet wstawianych za pomocą trybu Wszystkie odpowiednie obiekty lub Więcej obiektów.

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Odległość według

Określ, w jaki sposób chcesz wyznaczyć położenie etykiety danych: względem układu współrzędnych oznakowanego obiektu czy względem osi strony.

Aby użyć orientacji obiektu z etykietą, wyświetl rysunek w rzucie 2D/głównym.

Odległość X / Odległość Y

Wprowadź odległość X i Y między etykietą a punktem środkowym bryły brzegowej oznakowanego obiektu, rzutowanego na płaszczyznę adnotacji.

Jeśli wartości w polach edycji wyświetlają się na zielono, oznacza to, że są one wyrażone w jednostkach na wydruku, natomiast kolor czarny oznacza jednostki rzeczywiste.

Długość linii wskaźnikowej

Jeśli w karcie Linia wskaźnikowa zaznaczyłeś opcję Użyj linii wskaźnikowej, wprowadź długość domyślnej linii wskaźnikowej.

Jeśli wartości w polach edycji wyświetlają się na zielono, oznacza to, że są one wyrażone w jednostkach na wydruku, natomiast kolor czarny oznacza jednostki rzeczywiste.

Kąt linii wskaźnikowej

Jeśli w karcie Linia wskaźnikowa zaznaczyłeś opcję Użyj linii wskaźnikowej, wprowadź kąt obrotu domyślnej linii wskaźnikowej.

Otwórz zakładkę Domyślne i określ dla każdego dynamicznego obiektu tekstowego kolejną wartość (w przypadku automatycznie numerowanych pól) lub domyślną wartość (jeśli taka ma zastosowanie).

W zakładce Widok kliknij przycisk Edytuj układ etykiety.

W trybie edycji układu możesz nakreślić za pomocą narzędzi przeznaczonych do rysowania obiektów płaskich geometrię etykiety. Wszelkie wartości w oknie edycji wyrażone są w jednostkach na wydruku. Środek układu współrzędnych (0,0) będzie zawsze pierwszym punktem podłączenia dla linii wskaźnikowej (jeśli etykieta została wyposażona w linię wskaźnikową). Aby zdefiniować alternatywny punkt podłączenia, dodaj miejsce geometryczne 2D do geometrii i zaznacz w oknie dialogowym „Styl etykiety danych” opcję Wielokrotne punkty podłączenia.

Użyj narzędzia Tekst, aby dodać do etykiety tekst statyczny i/lub dynamiczny. Widok takiego tekstu można zdefiniować w palecie Info. Aby uzyskać więcej informacji na temat dostępnych opcji, zob. Formatowanie tekstu.

Tekst statyczny wyświetla po prostu obiekt tekstowy na każdej etykiecie.

Tekst dynamiczny wyświetla informacje na temat oznakowanego obiektu (np. szerokość drzwi) i pokazuje się na każdej etykiecie zamiast obiektu tekstowego. Aby utworzyć tekst dynamiczny, zaznacz obiekt tekstowy, a następnie zaznacz w palecie Info opcję Użyj dynamicznego tekstu. Następnie kliknij przycisk Zdefiniuj pole etykiety, (lub kliknij dwukrotnie obiekt tekstowy) aby otworzyć okno dialogowe „Zdefiniuj pole etykiety”.

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Pole

Wprowadź tekst, który zostanie wyświetlony dla tego pola w układzie etykiety oraz w oknie dialogowym Edytuj dane etykiety.

Zmienna

Zaznacz tę opcję, aby użyć danych pobranych z rysunku lub aby użyć automatycznie rosnących liczb lub liter. W tym samym polu mogą jednocześnie występować różne źródła danych.

Bieżąca definicja pola etykiety

W tym polu zmienne wstawiane są automatycznie na podstawie określonych przez użytkownika źródeł danych i przeznaczeń docelowych danych. Definicja może zawierać kilka źródeł danych, jak np. kondygnację, na której znajduje się obiekt, z następującą po nich wartością zwiększającą się dla każdego obiektu. Dodatkowo można ręcznie wstawić tekst statyczny lub znaki interpunkcyjne, a także podstawowe operacje arytmetyczne (mające zastosowanie tylko do pól liczbowych). Aby na przykład wyświetlić cenę urządzenia z 10 proc. marżą od rzeczywistej ceny w rekordzie urządzenia, można wpisać następującą formułę:

#Appliance Record#.#Price# + #Appliance Record#.#Price# * 0.1

Ponadto możesz zastosować w definicji także funkcję logiczną „IF”: jeśli test logiczny będzie prawdą, funkcja zwróci pierwszą wartość, a jeśli fałszem - drugą wartość. Przykładowo oba przypadki przedstawione poniżej mają prawidłową składnię i oznaczają, co następuje: jeśli powierzchnia pomieszczenia będzie większa niż 12, funkcja zwróci „Tak”, w przeciwnym wypadku – „Nie”.

Tak@#Space#.#Area#>12:Nie

#WS_IF(('Space'.'Area'>'12'), 'Tak', 'Nie')#

Dodając funkcję z arkusza kalkulacyjnego w sposób przedstawiony w drugim przykładzie, składnia formuły będzie taka sama jak w arkuszu kalkulacyjnym, z jednym wyjątkiem: formuła będzie poprzedzona przedrostkiem #WS_ oraz zakończone znakiem #.

Źródło danych

Wybierz z listy rozwijanej źródło danych, które mają zostać wyświetlone w etykiecie. Dla każdego źródła dostępne są różne opcje.

Parametry obiektu: Wybierz z listy rozwijanej Nazwę obiektu i Nazwę parametru (np. Szafka dolna i Głębokość).

Rekord: Wybierz z listy rozwijanej Nazwę rekordu i Nazwę pola (np. Parametry rośliny i Stanowisko).

Jednostka IFC: Aby wyświetlić wartości wchodzące w skład danego zestawu właściwości (np. „Classification”) bez względu na jednostkę IFC obiektu, wybierz z listy rozwijanej opcję „Dowolna jednostka IFC”. Następnie wybierz z kolejnej listy rozwijanej Nazwę zestawu właściwości i Nazwę właściwości. Aby wyświetlić dane dla konkretnej jednostki IFC, wybierz z listy rozwijanej opcję „Wybierz nową jednostkę IFC”. Następnie wybierz obiekt w oknie dialogowym „Wybierz obiekt IFC”. Wybrany obiekt wyświetlony zostanie w polu Jednostka IFC. Następnie wybierz z kolejnej listy rozwijanej Nazwę zestawu właściwości i Nazwę właściwości.

Aby zastosować jedną z wartości „bazowych” jednostki IFC (np. „Nazwę”), wybierz nazwę jednostki IFC z listy Nazwa zestawu właściwości.

Funkcja obiektu: Wybierz z listy rozwijanej Funkcję specyficzną dla danego obiektu (np. „Powierzchnia”).

Ogólna funkcja: Wybierz z listy rozwijanej ogólną Funkcję (np. „Nr arkusza prezentacji”).

Wartość przyrostu: Wybierz format wartości przyrostu (liczbę całkowitą, małą literę, wielką literę). Następnie kliknij Ustawienia sekwencji, aby wprowadzić Wartość początkową, Przyrost i Następną wartość.

Funkcja arkusza: Wybierz z listy rozwijanej Funkcję specyficzną dla danego obiektu (np. „Volume”). Jeśli funkcji, której szukasz, nie ma na liście, kliknij na liście rozwijanej opcję Dodatkowe funkcje, a następnie wybierz funkcję w oknie dialogowym „Funkcje” (zob. Okno dialogowe Funkcje).

Jeśli wybierzesz numeryczne źródło danych (np.parametr obiektu taki jak „długość” czy właściwość IFC „thermal efficiency”), wyświetlone zostaną dodatkowe pola, umożliwiające określenie Jednostek i/lub Dokładności, które mają być widoczne w etykiecie danych.

- Pokaż separator tysięcy wstawia separator tysięcy.

- Pokaż znak dla wartości nieujemnych wstawia znak + (dla wartości dodatnich) i ± (dla zera) przed liczbą.

- Pokaż symbol jednostki wyświetla symbol jednostki przy każdej wartości. Jeśli zaznaczysz tę opcję, zaznacz Wstaw odstęp między wartością a jednostką, aby dodać odstęp między liczbą a jednostką.

- Jeśli w Jednostkach wybrano „Stopy i cale” (lub jeśli wybrano opcję „Jednostki dokumentu”, a jednostkami dokumentu są „Stopy i cale”), zaznacz Pokaż separator jednostek, aby pomiędzy stopy i cale wstawić separator.

Jeśli ustawienia jednostek i dokładności różnią się od tych zdefiniowanych w dokumencie, ustawienia te zostaną dodane do definicji pola. Na przykład #m_2_1# oznacza, że etykieta będzie używała metrów z dokładnością .01.

Aby użyć w jednostkach standardu SIA, wybierz z listy rozwijanej Jednostki opcję „SIA”, a następnie zdefiniuj Dokładność zaokrąglenia liczb dziesiętnych. Zaznacz opcję Zawsze metry, aby zawsze używać jednostki Metr, nawet dla wymiarów mniejszych niż 1m.

Skojarz z polem źródła danych

Zaznacz tę opcję, aby połączyć wybrane pole Źródła danych z wybranym polem Przeznaczenia docelowego danych obiektu. Załóżmy, że mamy na rysunku etykietę strefy wyświetlającą jej Nazwę, pobraną z parametrów obiektu. Jeśli połączymy to pole etykiety z polem Nazwa w rekordzie IFC strefy, wówczas rekord IFC zostanie automatycznie zaktualizowany w momencie oznakowania strefy za pomocą etykiety danych.

Przeznaczenie docelowe danych

Określ przeznaczenie docelowe pobranych danych. W zależności od wybranego przeznaczenia docelowego dostępne są inne opcje.

Parametry obiektu: Wybierz z listy rozwijanej Nazwę obiektu i Nazwę parametru (np. Szafka dolna i Głębokość).

Rekord: Wybierz z listy rozwijanej Nazwę rekordu i Nazwę pola (np. Parametry rośliny i Stanowisko).

Jednostka IFC: Zaznacz wybrany obiekt w oknie dialogowym „Wybierz obiekt IFC”. Wybrany obiekt wyświetlony zostanie w polu Jednostka IFC. Wybierz z listy rozwijanej Nazwę zestawu właściwości i Nazwę właściwości.

Dodaj do definicji /
Zastąp bieżącą definicję

Po zdefiniowaniu źródła danych (oraz dodatkowego przeznaczenia docelowego danych, jeśli takie ma zastosowanie) możesz za pomocą tych przycisków dodać je do zmiennych lub zastąpić je w oknie Bieżąca definicja pola etykiety.

Niestandardowe pole

Zaznacz tę opcję, aby samodzielnie wpisać wartość dla tego pola etykiety.

Typ pola

Wybierz rodzaj wartości wprowadzanych do pola.

Tekst: Pole przeznaczone do wpisywania ciągu znaków, takich jak słowo lub zdanie.

Liczba całkowita: Pole przeznaczone do wpisywania liczb całkowitych (to pole zużywa mniej pamięci niż pole Liczba rzeczywista).

Boolowski: Pole wyboru (prawda lub fałsz).

Liczba rzeczywista:: Pole przeznaczone do wprowadzania liczb rzeczywistych (także w określonym formacie, takim jak ułamki, wymiary czy daty). Kliknij przycisk Format, aby zdefiniować specjalny format.

Lista rozwijana: Lista wybieralnych opcji. Kliknij przycisk Format, aby zdefiniować opcje.

Definiuj

Jeśli jako Typ pola wybrałeś Listę rozwijaną, otwarte zostanie okno dialogowe „Dane”. Wprowadź dane/opcje wyboru, które pojawią się na liście. Oddziel poszczególne opcje, naciskając klawisz Enter (Windows) lub Return (Mac).

Jeśli jako Typ pola wybrałeś Liczbę rzeczywistą, otwarte zostanie okno dialogowe „Format liczby”. Zaznacz żądany format liczby.

Standardowy: Zaznacz tę opcję, aby zastosować domyślny format liczbowy.

Dziesiętny: Zaznacz tę opcję, aby zastosować format dziesiętny. Wprowadź liczbę miejsc dziesiętnych i/lub zaznacz pole separatora.

Naukowy: Wprowadź liczbę miejsc dziesiętnych.

Ułamkowy: Zaznacz tę opcję, aby zastosować format ułamkowy. Określ dokładność zaokrąglenia dla ułamka.

Procent: Wprowadź liczbę miejsc dziesiętnych. Wartość zostanie przemnożona przez 100 i przedstawiona z symbolem procentu.

Wymiary: Zaznacz tę opcję, aby zastosować format wymiarów. Po liczbie zostanie użyty bieżący symbol jednostki (np. „cm” w przypadku centymetrów).

Wymiary – pow.: Zaznacz tę opcję, aby zastosować format powierzchni. Po liczbie zostanie użyta bieżąca jednostka powierzchni (np. „m2” w przypadku metrów kwadratowych).

Wymiary – objętość: Zaznacz tę opcję, aby zastosować format objętości. Po liczbie zostanie użyta bieżąca jednostka objętości (np. „m3” w przypadku metrów sześciennych).

Kąt: Zaznacz tę opcję, aby zastosować format kąta. Z listy rozwijanej Widok wybierz żądany format zapisu (np. stopnie, minuty lub sekundy; ewentualnie liczby dziesiętne z dokładnością do ośmiu miejsc po przecinku).

Data: Zaznacz tę opcję, aby zastosować format daty. Z listy rozwijanej Widok wybierz żądany format zapisu.

Domyślna wartość

Wprowadź domyślną wartość w tym polu. To pole jest wymagane w przypadku liczb całkowitych i rzeczywistych.

Skojarz z polem użytkownika

Zaznacz tę opcję, aby skojarzyć Bieżącą definicję pola etykiety z wybranym polem Przeznaczenia docelowego danych powiązanym z tym obiektem. Możesz na przykład zdefiniować pole etykiety strefy zawierające nazwę budynku mieszczącego daną strefę, z następującą po nim wartością zwiększającą się dla każdej strefy. Możesz połączyć tę definicję pola z parametrem „Numer strefy” danej strefy w celu zastosowania jej w raportowaniu.

Przeznaczenie docelowe danych

Określ przeznaczenie docelowe wartości tekstowej w polu etykiety. W zależności od wybranego przeznaczenia docelowego dostępne są inne opcje.

Parametry obiektu: Wybierz z listy rozwijanej Nazwę obiektu i Nazwę parametru (np. Szafka dolna i Głębokość).

Rekord: Wybierz z listy rozwijanej Nazwę rekordu i Nazwę pola (np. Parametry rośliny i Stanowisko).

Jednostka IFC: Zaznacz wybrany obiekt w oknie dialogowym „Wybierz obiekt IFC”. Wybrany obiekt wyświetlony zostanie w polu Jednostka IFC. Wybierz z listy rozwijanej Nazwę zestawu właściwości i Nazwę właściwości.

Określ za pomocą parametrów układu wskaźnika dostępnych w palecie Info, co ma się stać z tekstem i obiektami 2D w momencie, gdy gdy rozmiar ramki zaznaczenia wokół etykiety danych będzie się różnił od zdefiniowanego rozmiaru.

Ograniczenie

Opis

Zachowaj odstęp od ramki

Ten parametr pozwala zachować odpowiedni odstęp między obiektem a lewą, prawą, górną i dolną krawędzią etykiety danych.

Obiekty tekstowe, które są wyrównane (w poziome lub w pionie) i położone blisko siebie, automatycznie zachowają wskazany odstęp.

Stała szerokość / Stała wysokość

Jeśli nie zaznaczysz tej opcji, obiekt będzie skalowany w poziomie lub w pionie tak, aby w razie potrzeby dopasować się do otaczającej go ramki; to ustawienie nie ma zastosowania do tekstu.

Po ukończeniu edycji geometrii i pól tekstowych etykiety, kliknij przycisk Zamknij edycję układu etykiety i kliknij OK w oknie dialogowym „Styl etykiety danych”.

Jeśli w definicji pola wystąpi błąd, np. znajdą się w nim parametry z dwóch różnych typów obiektów lub właściwości z dwóch różnych jednostek IFC, pojawi się ostrzeżenie.

Przykład niestandardowej etykiety danych

Następujący przykład przedstawia niestandardową etykietę danych przeznaczoną do obiektów typu Stół z krzesłami. Etykieta zawiera dwa statyczne obiekty tekstowe. Dwa pola z dynamicznym tekstem to numer identyfikacyjny (ID) stołu (automatycznie rosnący z każdą kolejną etykietą i zapisywany w rekordzie powiązanym z każdym stołem) oraz liczba krzeseł (pobierana bezpośredniego z samego obiektu, czyli stołu z krzesłami).

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, zob. Tworzenie stylów etykiet danych.

DataTag_ex_2.png

DataTag_ex.png

Wstawianie etykiet danych

Edycja etykiet danych

Zagadnienie:Style obiektów parametrycznych

Edycja stylów obiektów

 

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!