Tryby płaszczyzny roboczej

Po lewej stronie Paska trybów znajdują się ikony i kontrolki, które umożliwiają zdefiniowanie płaszczyzny roboczej, używanej podczas rysowania obiektów płaskich. Aby włączyć tryby płaszczyzny roboczej, przejdź do widoku 3D i wybierz jedno z narzędzi do rysowania w 2D.

Aktywny tryb zostanie podświetlony i obok ikony zostanie wyświetlona nazwa tego trybu.

Tryb

Opis

Skrót klawiszowy

Automatyczna płaszczyzna

Aby rysować obiekty płaskie względem istniejących powierzchni, automatyczna płaszczyzna robocza powinna być włączona.

 \ [ukośnik lewy] umożliwia przełączanie się między trybami Automatycznej płaszczyzny a Płaszczyzny warstwy projektowej

Płaszczyzna warstwy projektowej

Ten tryb włącza płaszczyznę warstwy projektowej.

 \ [ukośnik lewy] umożliwia przełączanie się między trybami Automatycznej płaszczyzny a Płaszczyzny warstwy projektowej

Automatyczne wyrównanie

Gdy bieżący widok jest równoległy do płaszczyzny warstwy projektowej, co utrudnia rysowania na niej, ten tryb zastąpi tryb Płaszczyzna warstwy projektowej. Gdy opcja ta jest włączona, płaszczyzna robocza będzie automatycznie wyrównana do osi X płaszczyzny warstwy projektowej (dla widoków z przodu/z tyłu) lub do osi Y (w przypadku widoków z lewej/z prawej).

 

Płaszczyzna robocza

Ten tryb jest włączony, gdy utworzona płaszczyzna robocza jest aktywna.

 

 

Automatyczna płaszczyzna

Gdy włączysz ten tryb, odpowiednie płaszczyzny do tworzenia obiektów zostaną wyświetlone. W miarę poruszania się kursorem w obrębie rysunku, automatyczna płaszczyzna robocza będzie podświetlać się na powierzchniach, sygnalizując możliwość tworzenia obiektów na tej samej płaszczyźnie co dana powierzchnia. Ułatwia to rysowanie obiektów płaskich, bez konieczności tworzenia lub zapisywania płaszczyzny roboczej. Jeśli kursor nie natrafi na żadną stosowną płaszczyznę roboczą podczas pracy w trybie 3D, automatyczna płaszczyzna robocza wyrówna się do płaszczyzny warstwy projektowej.

Basic200496.png 

Skrót do automatycznej płaszczyzny roboczej można dostosować w Edytorze środowiska roboczego; zob. Edycja specjalnych skrótów klawiszowych. Kolor i stopień krycia automatycznej płaszczyzny roboczej można edytować w Preferencjach Vectorworks (zob. Preferencje Vectorworks: karta Zaznaczenie).

Paleta Płaszczyzny robocze

Zagadnienie: Płaszczyzny robocze

 

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!