SpotlightZagadnienie: Tworzenie obiektów nośnych

Light_pos_ex.png 

Obiekty nośne stanowią punkty zawieszenia urządzeń oświetleniowych, jak również sprzętu scenicznego, takiego jak: zasłony (tekstylia), ekrany projekcyjne, kolumny głośnikowe, kable itd. Obiekt nośny składa się zazwyczaj z obiektów podwieszeń. Wprawdzie obiekty nośne generalnie nie są uwzględniane w obliczeniach Braceworks, to już kratownice, rury i drabinki oświetleniowe, z których złożone są obiekty nośne, mają takie właściwości (wymagana jest wersja Braceworks).

Każdą kombinację obiektów można przekształcić w obiekt nośny. Utwórz obiekt nośny, jeśli chcesz zgrupować obiekty w taki sposób, aby tworzyły pojedynczy obiekt z nazwą. Przykładowo przekształć 80 rur oświetleniowych w jeden obiekt nośny lub prostokąt z ukrytą krawędzią w obiekt nośny dla zastawki scenicznej.

Na podstawie obiektu nośnego możesz utworzyć symbol, który wstawisz przy użyciu narzędzia Obiekt nośny. Aby uzyskać większe możliwości edycji, wystarczy zagnieździć geometrię w obiekcie nośnym.

Obiekty nośne wykazują następujące właściwości:

Służą jako systemy podwieszeń, co oznacza, że urządzenia oświetleniowe i inne obciążenia mogą zostać dodane bezpośrednio do geometrii; zob. Zagadnienie: Obiekty systemu podwieszenia. W trakcie umieszczania obciążenia prawidłowy obiekt jest podświetlony, gdy najedziesz na niego kursorem.

Urządzenia oświetleniowe są automatycznie numerowane według ich pozycji zamocowania; zob. Numeracja urządzeń oświetleniowych według ich pozycji zamocowania na obiekcie nośnym.

Obiekty nośne są podstawą tworzenia zestawień urządzeń oświetleniowych, licznych raportów oraz widoków uproszczonych.

Tworzenie obiektów nośnych

Tworzenie obiektów nośnych jest zazwyczaj procesem dwuetapowym. Najpierw należy wstawić lub narysować geometrię, która będzie podstawą obiektu. Następnie przekształcić geometrię w obiekt nośny, gotowy do mocowania sprzętu.

Podstawą obiektu nośnego mogą być następujące typy obiektów:

Rury oświetleniowe

Drabinki oświetleniowe

Kratownice proste

Kratownice łukowe

Kratownice wstawione przy użyciu narzędzia Kratownica

Niestandardowa geometria 2D, 3D lub hybrydowa

Rury oświetleniowe, drabinki i kratownice mogą służyć jako punkty podwieszenia bez konieczności przekształcenia ich w obiekty nośne; zob. Zagadnienie: Obiekty systemu podwieszenia.

W przypadku gdy zamierzasz przekształcić więcej obiektów w obiekt nośny, określ czy należy utworzyć obiekt nośny na podstawie zaznaczonego obiektu, czy na bazie wszystkich zaznaczonych obiektów. Użyj jednej z poniższych metod, aby utworzyć obiekty nośne:

Do każdej zaznaczonej geometrii zastosuj polecenie Przekształć w obiekt nośny.

W przypadku zaznaczonej kratownicy kliknij przycisk Przekształć w obiekt nośny w palecie Info lub kliknij obiekt prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie z menu kontekstowego. Dzięki tej metodzie zaznaczysz cały system z podporami i przekształcisz go w obiekt nośny lub kilka obiektów.

Określ, czy chcesz utworzyć symbol z geometrii, czy też zagnieździć geometrię w obiekcie nośnym. Zaleca się zagnieżdżenie geometrii, gdy obiekt:

Ma złożony kształt

Może wymagać edycji geometrii

Zostanie uwzględniany w obliczeniach Braceworks

Zostanie wyeksportowany do pliku .mvr lub do programu Vision w celu prewizualizacji

W przypadku gdy jednak utworzysz symbol, możesz go użyć do wstawienia wielu obiektów za pomocą narzędzia Obiekt nośny. Wstawiane symbole mogą pochodzić z bieżącego pliku, bibliotek symboli lub z Ulubionych.

Jeśli skopiujesz obiekt nośny, jego nazwa zostanie automatycznie zmieniona. Wszystkie skopiowane obciążenia zostaną skojarzone z nowym obiektem. Usunięcie obiektu nośnego nie spowoduje usunięcia dołączonych do niego obciążeń.

Tworzenie obiektów nośnych

Wstawianie obiektów nośnych

Wstawianie rur oświetleniowych

Wstawianie drabinek oświetleniowych

Wstawianie kratownic prostych

Wstawianie kratownic łukowych

Tworzenie legendy urządzeń dla obiektów nośnych

Zagadnienie: Widoki uproszczone

 

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!