Design SuiteSerwer pracy zespołowej

Serwer pracy zespołowej kontroluje dostęp do plików projektów w sytuacjach, w których bezpośredni dostęp do plików nie jest wskazany lub może powodować problemy. Pracę z wykorzystaniem serwera zaleca się w przypadku dużych zespołów projektowych współpracujących nad tym samym projektem lub w przypadku mniejszych zespołów, w których lokalne udostępnianie projektu nie sprawdziło się z powodu problemów z blokadą lub brakiem dostępu do plików projektu. Jeśli zamierzasz przechowywać pliki projektu na platformie innej niż Windows lub macOS, np. w Linuksie lub na urządzeniu pamięci masowej dołączonym do sieci (w skrócie NAS), zainstaluj serwer jako aplikację kontenerową w platformie Docker.

Instalacja serwera w systemie Windows lub macOS

Zainstaluj serwer pracy zespołowej na tylko na jednym urządzeniu. To na nim będą zapisywane pliki projektu. Do zainstalowania serwera wymagane są uprawnienia administratora. Uruchom instalator i zaznacz żądane opcje serwera. Serwer zostanie automatycznie uruchomiony po ukończeniu instalacji.

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Host

Nazwa urządzenia, na którym instalowany jest serwer. Zaleca się, aby pozostawić wartość domyślną 0.0.0.0, dzięki czemu serwer automatycznie pobierze prawidłową nazwę urządzenia.

Port

Numer portu serwera na tym hoście. Nie zaleca się zmiany wartości domyślnej 22001, chyba że jest to naprawdę konieczne.

Add the application to Windows Firewall exception list

(tylko Windows)

Ta opcja umożliwia dołączenie do serwera innych urządzeń znajdujących się w sieci lokalnej. Tylko aplikacja Vectorworks może połączyć się z serwerem.

Start automatically with Windows

(tylko Windows)

Ta opcja powoduje automatyczne włączenie serwera jako procesu w tle w momencie uruchamiania systemu operacyjnego Windows.

Project Directory

Utwórz główny folder na tym komputerze, do którego trafią wszystkie pliki projektu obsługiwane za pośrednictwem tego serwera. Tutaj wprowadź nazwę folderu.

Oprócz plików projektu folder ten może zawierać także inne pliki.

Przycisk Enable Full Disk Access

(tylko macOS 10.14 lub nowszy)

Ta opcja przenosi do Preferencji systemowych. Kliknij przycisk „plus” (+) i dodaj serwer pracy zespołowej do listy aplikacji, które mogą uzyskać pełen dostęp do dysku:

/usr/local/bin/psserverd

Niektóre pliki i foldery mogą być ukryte. Aby je wyświetlić, naciśnij Cmd+Shift+.

Odinstalowanie serwera

Aby odinstalować serwer, wykonaj następujące kroki:

W systemie Windows – kliknij dwukrotnie następujący plik: C:\ProgramData\psserverd\uninstall.exe

macOS: wykonaj następujący skrypt w Terminalu: /Biblioteki/Application Support/Vectorworks/psserverd/scripts/uninstall.sh

Instalacja serwera w formie obrazu Dockera

Vectorworks generuje obraz Dockera dla serwera pracy zespołowej, umożliwiając w ten sposób uruchomienie serwera w formie maszyny wirtualnej w platformie Docker. Dzięki temu możliwe jest uruchomienie serwera na urządzeniu hostującym z system operacyjnym innym niż Windows czy macOS.

Zainstaluj pakiet Docker na urządzeniu hosta. W następnej kolejności zainstaluj i odpowiednio skonfiguruj serwer pracy zespołowej. Dokładna procedura będzie się różnić w zależności od używanej platformy, jednak ogólna metoda pracy będzie wyglądała następująco:

Załaduj obraz wygenerowany przez Vectorworks: psserverd.tar. W obrazie zdefiniowane jest urządzenie wirtualne, które zostanie uruchomione przez Dockera na Twoim komputerze.

Na podstawie obrazu utwórz kontener. Kontener jest uruchomioną instancją urządzenia wirtualnego.

Do kontenera przyporządkuj dwa woluminy: jeden przeznaczony na folder projektu i drugi - na pliki dziennika. Mapowanie woluminów pozwala przypisać faktyczny folder na hoście do folderu mieszczącego się na urządzeniu wirtualnym Dockera. Nazwy rzeczywistych folderów mogą być dowolne, jednak foldery na urządzeniu wirtualnym należy nazwać w następujący sposób. Kontener musi mieć dostęp z prawem zapisu do obu folderów.

Folder projektu: /usr/psserverd/Projects

Folder z plikami dziennika: /usr/psserverd/logs

Skonfiguruj kontener tak, aby korzystał z tej samej sieci co host Dockera. W ten sposób serwer będzie używał portu 22001 na hoście.

Udostępnianie pliku projektu

Tworzenie i edycja pliku roboczego

 

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!