Design SuiteUdostępnianie pliku projektu

Polecenie

Lokalizacja

Udostępnianie projektu

Plik

Każdy plik Vectorworks można przekształcić w plik projektu za pomocą opcji Udostępniania projektu. Osoba, która konfiguruje tę opcję, staje się automatycznie administratorem i otrzymuje przypisane mu uprawnienia.

Proces konfiguracji obejmuje cztery ekrany. W dowolnej chwili można kliknąć przycisk Zakończ, aby zatwierdzić ustawienia domyślne i zakończyć konfigurację.

Aby udostępnić plik projektu, wykonaj następujące kroki:

Zapisz kopię pliku Vectorworks, który zamierzasz udostępnić, w jednej z następujących lokalizacji. Ten plik .vwx zostanie usunięty i zastąpiony plikiem o rozszerzeniu .vwxp. Musisz mieć pełne uprawnienia do folderu projektu, podfolderów i pliku projektu (czyli do odczytu, zapisu, usuwania i zmiany nazwy).

Udostępnianie projektu za pośrednictwem chmury: Pliki projektu są zapisywane we współdzielonym folderze znajdującym się w folderze usługi udostępniania plików, zapisanym lokalnie (pamiętaj, aby udostępnić cały folder zawierający plik projektu, a nie tylko sam plik projektu).

Udostępnianie projektu za pośrednictwem sieci lokalnej: Pliki projektu są zapisywane w sieci lokalnej.

Udostępnianie projektu za pośrednictwem sieci lokalnej na serwerze: Pliki projektu są zapisywane w folderze projektu na serwerze pracy zespołowej działającym na lokalnym dysku sieciowym. W tej lokalizacji dozwolone jest tworzenie podfolderów. Przejdź do zagadnienia: Serwer pracy zespołowej, aby uzyskać więcej szczegółów na temat konfigurowania serwera.

Otwórz plik i zaznacz odpowiednie polecenie.

Na ekranie wyświetli się okno dialogowe „Konfiguracja udostępniania projektu”.

Na karcie „Udostępnij dokument” określ, czy po zakończeniu konfiguracji chcesz automatycznie otworzyć plik roboczy. Wybierz rodzaj udostępniania: lokalnie lub na serwerze oraz zdefiniuj wybrane opcje w następujący sposób.

Lokalnie: Wybierz Protokół sieciowy, który ma zostać użyty do połączenia się z plikiem.

Na serwerze: Na ekranie pojawi się okno dialogowe „Utwórz plik projektu na serwerze”. W oknie dialogowym kliknij listę URL i wybierz serwer pracy zespołowej, powiązany z danym projektem lub kliknij przycisk „Dostosuj” i wprowadź adres URL serwera, którego nie ma na liście. Podfoldery w folderze projektów serwera są wyświetlane w lewym panelu. Wybierz jeden z istniejących folderów, który ma zostać dodany do projektu, lub kliknij Nowy folder i wprowadź jego nazwę. Wprowadź Nazwę pliku projektu i kliknij OK.

Kliknij Dalej, aby przejść do kolejnej karty.

Na kolejnej karcie („Użytkownicy”) wyświetlona zostanie Twoja nazwa użytkownika (której używasz podczas logowania do komputera) w charakterze administratora pliku. Kliknij przycisk Dodaj lub Importuj, aby dodać nowego użytkownika (zob. Zakładka Użytkownicy). Aby uzyskać więcej informacji o uprawnieniach, zob. Opis poziomów uprawnień. Kliknij Dalej, aby przejść do kolejnej karty.

Ewentualnie po prostu zdefiniuj Domyślne uprawnienia nowych użytkowników, ale nie wprowadzaj żadnych użytkowników w tym momencie. Dowolny użytkownik tworzący plik roboczy zostanie automatycznie dodany do listy użytkowników z domyślnymi uprawnieniami.

Przejdź do karty „Warstwy/Arkusze”. W kolumnie Warstwa główna (master_layer.png), można zaznaczyć, które warstwy mogą zmieniać wyłącznie członkowie zespołu posiadający uprawnienia typu: Administrator lub Projekt. Kliknij Dalej, aby przejść do kolejnej karty.

Na ekranie „Ustawienia kopii zapasowej” można zdefiniować, jak często oraz w jakiej lokalizacji mają być zapisywane kopie zapasowe pliku. Zob. Zakładka Kopia zapasowa. Kliknij Zakończ, aby skonwertować plik .vwx do formatu .vwxp.

W przypadku zaznaczenia opcji Po zakończeniu konfiguracji automatycznie otwórz dokument roboczy, wyświetli się okno dialogowe Nowy dokument roboczy. Kliknij OK. Zaznacz warstwy lub obiekty, które chcesz zarezerwować w tym dokumencie roboczym. Zob. Tworzenie i edycja pliku roboczego. Zapisz plik roboczy na lokalnym dysku twardym.

Plik Vectorworks zostanie skonwertowany do pliku projektu o tej samej nazwie, ale z rozszerzeniem .vwxp. Po utworzeniu tego pliku jego bezpośrednia edycja nie będzie już możliwa. Przy każdej próbie otwarcia pliku .vwxp pojawi się komunikat o konieczności utworzenia dokumentu roboczego. To właśnie w dokumencie roboczym każdy użytkownik o uprawnieniach administratora może zmieniać ustawienia projektu. Zob. Okno dialogowe Udostępnianie projektu.

Gdy użytkownicy utworzą pliki robocze z pliku projektu, nie należy zmieniać nazwy pliku projektu, przenosić go do innego folderu, ani zmieniać nazwy folderu. Nie należy tworzyć kopii plików projektu.

Udostępnianie plików za pomocą chmury

Aby udostępniać pliki za pomocą chmury, utwórz plik projektu w swoim lokalnym folderze w wybranej usłudze udostępniania. Następnie wskaż użytkowników, którym chcesz udostępnić ten folder, w sposób opisany powyżej. Przenieś (nie kopiuj) istniejący plik projektu do współdzielonego folderu w chmurze.

Pozostaw plik projektu w folderze chmury, po żadnym pozorem nie przenoś go ani nie kopiuj. Gdy Vectorworks wykryje kilka kopii pliku projektu, na ekranie wyświetlone zostanie ostrzeżenie. Aby uzyskać więcej informacji dotyczących resetowania pliku projektu, zob. poniżej.

Gdy użytkownik otwiera plik roboczy połączony z plikiem projektu udostępnionym w chmurze, użytkownik powinien dysponować aktywnym połączeniem internetowym. Poza tym musi być uruchomiony pulpit użytkownika dla usługi udostępniania plików. W przeciwnym razie automatycznie włączy się tryb offline. Zob. Praca w trybie offline.

Resetowanie pliku projektu

Nie zaleca się ręcznego kopiowania ani zastępowania plików projektu umieszczonych w chmurze. Następujące czynności mogą wywołać błąd, wskutek którego użytkownik o uprawnieniach administratora będzie musiał zresetować plik projektu, aby móc kontynuować:

Wstawienie kopii pliku projektu do innego folderu udostępnianego w chmurze;

Modyfikacja kopii pliku projektu, a następnie ponowne skopiowanie kopii do pierwotnej współdzielonej lokalizacji;

Przywracanie wcześniejszej wersji pliku projektu z historii zachowanej w chmurze.

Jeśli zastąpisz plik projektu kopią zapasową pliku utworzoną w Vectorworks, błąd nie wystąpi, ale wszystkie pliki robocze będzie trzeba utworzyć ponownie.

Aby zresetować plik projektu, wykonaj jedną z następujących czynności:

Otwórz plik projektu. W oknie ostrzeżenia kliknij przycisk Domyślne.

Otwórz plik roboczy powiązany z uszkodzonym plikiem projektu. W oknie ostrzeżenia zaznacz Resetuj plik projektu w Chmurze i kliknij OK.

Po zresetowaniu ustawień pliku projektu poinformuj wszystkich pracowników o konieczności ponownego utworzenia plików roboczych.

Tworzenie kopii pliku projektu

Jeżeli chcesz eksperymentować z plikiem projektu, utwórz jego kopię i zapisz ją pod inną nazwą. W ten sposób powstanie projekt o tych samych ustawieniach jednak z pustą historią.

Otwórz plik roboczy. Zaznacz Plik > Zapisz kopię jako. Zapisz plik w formacie Vectorworks Project Files (.vwxp). Należy unikać kopiowania plików projektu za pomocą Eksploratora plików (Windows) lub Findera (Mac).

Tworzenie kopii zapasowej pliku projektu

Aby utworzyć kopię zapasową projektu przed jego ukończeniem, zapisz jego kopię jako zwyczajny plik Vectorworks. W ten sposób utworzysz nieudostępniany plik Vectorworks (.vwx), umożliwiając użytkownikom dalszą pracę w pliku projektu (.vwxp).

Aby plik projektu ponownie skonwertować do formatu zwykłego pliku (tj. nieudostępnianego), otwórz plik roboczy. Zaznacz Plik > Zapisz kopię jako. Zapisz plik w formacie Vectorworks Drawings (.vwx).

Blokowanie pliku projektu

Gdy praca zespołu zostanie zakończona, administrator może zablokować dalsze zmiany poprzez ograniczenie uprawnień wszystkich współpracowników. W tym celu należy zaznaczyć opcję Tylko do odczytu na liście rozwijanej. W tym wypadku również uprawnienia nowych użytkowników należy ograniczyć do Tylko do odczytu.

Serwer pracy zespołowej

Udostępnianie projektu - zalecana metoda pracy

Tworzenie i edycja pliku roboczego

 

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!