LandmarkTworzenie drogi na podstawie punktów wysokościowych

Polecenie

Wersja: Lokalizacja

Utwórz drogę z punktów wysokościowych

Vectorworks Design Suite: Design Suite > Drogi

Vectorworks Landmark: Krajobraz > Drogi

Za pomocą polecenia Utwórz drogę z punktów wysokościowych można utworzyć drogę w oparciu o polilinię i wysokość punktów wysokościowych. Utworzona w ten sposób droga może powstać na podstawie pojedynczej polilinii albo łukowych lub prostych segmentów drogi utworzonych pomiędzy kolejnymi punktami wysokościowymi.

Aby utworzyć drogę, wykonaj następujące kroki:

Zaznacz oś (polilinię) lub jeden z punktów wysokościowych na polilinii, a następnie zaznacz polecenie.

Na ekranie otwarte zostanie okno dialogowe Utwórz drogę z punktów wysokościowych. Zdefiniuj ustawienia.

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Wynikiem tej czynności będzie:

Pojedyncza droga (obiekt typu polilinia)

Zaznacz tę opcję, aby utworzyć pojedynczą drogę (obiekt typu polilinia).

Kombinacja zakrzywionych i prostych dróg

Zaznacz tę opcję, aby utworzyć drogę złożoną z następujących po sobie segmentów prostych i łukowych.

Szerokość

Wprowadź szerokość nawierzchni drogi.

Wysokość/Szerokość krawężnika

Wprowadź wysokość krawężnika względem poziomu nawierzchni drogowej. Wprowadź szerokość krawężnika względem poziomu nawierzchni drogowej.

Grubość naw. drogi

Wprowadź grubość nawierzchni drogi.

Vectorworks utworzy drogę na bazie polilinii i punktów wysokościowych.

Jeśli po raz pierwszy korzystasz z tego narzędzia, na ekranie pojawi się okno dialogowe Droga (prosta) i/lub Droga (łuk). Zdefiniuj wartości domyślne. Po wstawieniu obiektu do rysunku jego parametry można zmienić w palecie Info.

Jeśli utworzona droga składa się z pojedynczej polilinii i powinna dopasować się do modelu terenu, należy utworzyć niwelację i granicę skarpy dla tego modelu terenu, zaznaczając w palecie Info odpowiednie opcje. Zob. Tworzenie drogi na podstawie polilinii.

Jeśli utworzona droga składa się z następujących po sobie segmentów prostych i łukowych, należy przypisać tym segmentom rolę modyfikatorów terenu, zaznaczając je i wybierając w palecie Info opcję Zastosuj modyfikatory terenu. Użyj polecenia Zaznaczenie niestandardowe, aby zaznaczyć proste i łukowe odcinki drogi (zob. Tworzenie skryptów do Zaznaczeń niestandardowych). Odległości względem lewej i prawej granicy skarpy można zdefiniować ręcznie; można też wyłączyć skarpy i utworzyć je osobno za pomocą polecenia Granica skarpy przy użyciu niwelacji (zob. Granica skarpy przy użyciu niwelacji). Jeśli modyfikatory terenu są w użyciu, każdy odcinek drogi będzie zawierał niwelację (zob. Tworzenie różnych typów niwelacji i Tworzenie granicy skarpy).

rd_created.png

Stosując polecenie Utwórz drogę z punktów wysokościowych, nie można przesuwać punktów wysokościowych wzdłuż osi X i Y (można je natomiast przesuwać na określoną wysokość). Jeśli potrzebne są dodatkowe punkty wysokościowe, dodaj je do polilinii i zdefiniuj ich wysokość. Następnie ponownie zastosuj polecenie Utwórz drogę z punktów wysokościowych.

rd_bfr.png

Wykonaj ponowne obliczenia dla modelu terenu. W tym celu zaznacz model terenu i kliknij w palecie Info przyciskAktualizuj.

Jeśli droga została utworzona w innej warstwie projektowej niż model terenu, kliknij przycisk Ustawienia w palecie Info modelu terenu i upewnij się, że w zakładce Ogólne opcja Zastosuj modyfikatory terenu do zawiera warstwę projektową, w której znajduje się droga.

Projektowany model terenu zostanie dostosowany. Jeśli dla danych odcinków drogi zaznaczyłeś opcję Zastosuj modyfikatory terenu, warstwice zostaną dostosowane do wzniesień lub spadków terenu, aby zrównać się z poziomem drogi.

Tworzenie osi drogi

Wstawianie punktów wysokościowych na polilinii

Wyrównywanie punktów wysokościowych w pionie

 

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!