Definiowanie i edycja obrazów

Obraz (będący zasobem) można utworzyć poprzez zaimportowanie nowego pliku graficznego albo poprzez edycję istniejącego obrazu (należącego do zasobów).

Wszelkie zmiany w obrazie mają zastosowanie do wszystkich wystąpień tego zasobu na rysunku.

Aby utworzyć lub edytować obraz będący zasobem, wykonaj następujące kroki:

Postępuj zgodnie z jedną następujących metod pracy:

Aby utworzyć obraz, kliknij Plik > Importuj > Importuj obraz. Zaznacz plik graficzny, który chcesz zaimportować i kliknij Otwórz. Jeżeli jesteś posiadaczem wersji branżowej Vectorworks, pliki możesz także importować, przeciągając je do otwartego pliku Vectorworks. Przejdź do kroku nr 3.

Kliknij w Menedżerze zasobów Nowy zasób, następnie zaznacz opcję Obraz i kliknij przycisk Utwórz. Ewentualnie wybierz z listy rozwijanej dostępnej na Pasku narzędzi Menedżera zasobów „Obrazy”, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy w obszarze Menedżera zasobów i zaznacz polecenie Nowy obraz

Aby utworzyć nowy obraz w oparciu o istniejący zasób, należy w Menedżerze zasobów kliknąć prawym przyciskiem myszy zasób i wybrać polecenie Powiel z menu kontekstowego. W oknie „Nazwa” wprowadź nową nazwę zasobu. W Menedżerze zasobów kliknij prawym przyciskiem myszy nowy zasób i wybierz z menu kontekstowego polecenie Edytuj atrybuty obrazu lub Edytuj efekty graficzne. Więcej informacji na ten temat znajduje się w dwóch kolejnych paragrafach.

Aby edytować obraz w Menedżerze zasobów, kliknij zasób prawym przyciskiem myszy i wybierz Edytuj atrybuty obrazu z menu kontekstowego, aby dostosować parametry takie jak: kolor, kompresja lub rozdzielczość.

Ewentualnie wybierz z menu kontekstowego polecenie Edytuj efekty graficzne, aby wykonać bardziej zaawansowane poprawki, takie jak edycja ekspozycji, zacienienia i ostrości (zob. Efekty graficzne).

Jeśli tworzysz zasób przy użyciu Menedżera zasobów, a w danym pliku nie ma żadnych innych zasobów będących obrazem, wybierz plik graficzny do zaimportowania, a następnie przejdź do kroku 3. Jeśli w dokumencie istnieje już inny obraz będący zasobem, zostanie otwarte okno dialogowe „Wybierz obraz”.

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Importuj obraz

Zaznacz tę opcję, aby zaimportować nowy plik graficzny. Zasób zostanie zapisany pod taką samą nazwą co oryginalny plik.

Użyj ponownie obrazu z innego zasobu

Zaznacz tę opcję, aby użyć uprzednio zaimportowanego obrazu. Następnie zaznacz zasób, który zawiera żądany obraz. Zasób zostanie zapisany pod nazwą „Obraz”, do której zostanie dodany numer porządkowy.

W oknie dialogowym „Importuj obraz” dostosuj odpowiednio ustawienia importu. Zob. Import obrazów.

Zaimportowane do pliku i należące do zasobów obrazy w formacie innym niż JPEG można skompresować do formatu JPEG za pomocą polecenia Zastosuj kompresję obrazów. Zob. Kompresowanie obrazów.

Atrybuty obrazu

Aby zdefiniować atrybuty obrazu, wykonaj jedną z następujących czynności:

W oknie dialogowym „Importuj obraz” kliknij Edytuj atrybuty.

Ewentualnie w Menedżerze zasobów kliknij wybrany zasób prawym przyciskiem myszy. Następnie wybierz z menu kontekstowego polecenie Edytuj atrybuty obrazu.

W palecie Info danego obrazu kliknij Atrybuty obrazu.

Na ekranie wyświetlone zostanie okno dialogowe „Atrybuty obrazu”. Podgląd obrazu wyświetlany jest po lewej stronie, natomiast atrybuty obrazu po prawej stronie. Podgląd jest aktualizowany w czasie rzeczywistym na podstawie zmian wprowadzanych do parametrów.

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Oryg. rozm. obrazu:

W tym miejscu najpierw widoczny jest pierwotny rozmiar pliku. W miarę zmiany atrybutów obrazu wyświetlany jest nowy rozmiar pliku. Oryginalny rozmiar pliku podawany jest dodatkowo w nawiasie. Pomaga to oszacować wpływ dostosowania atrybutów na rozmiar pliku.

Kolory

Zdefiniuj kolory obrazu. Dostosowanie kolorów zmniejszy rozmiar pliku, ale może spowodować utratę informacji o kolorze. Dostępność opcji zależy od wybranej Metody kompresji oraz od obecności kanału alfa w obrazie. Opcja PNG pozwala zdefiniować głębię koloru w jednostce bpp (bits per pixel), podczas gdy JPEG umożliwia zmianę koloru bez ingerencji w głębię koloru.

Metoda kompresji

Zaznacz na liście rozwijanej opcję JPEG lub PNG, tak jak opisano w kroku 5.

Przepróbkowywanie

Zaznacz na liście rozwijanej jakość, w jakiej chcesz ponownie wyrenderować obraz z zastosowaniem wybranych kolorów i wymiarów. Im wyższa jakość, tym lepszy efekt końcowy, ale jednocześnie większy rozmiar pliku.

Format

Lock_image_dims.png

Tutaj wprowadź szerokość i wysokość obrazu w wybranej jednostce (w pikselach lub procentach). Aby zachować współczynnik proporcji, kliknij ikonę ogniwa. Gdy zmienisz jeden wymiar, drugi zostanie automatycznie dostosowany. Mniejszy obraz oznacza mniejszy rozmiar pliku, ale jednocześnie pogorszenie jakości.

Rozdzielczość

(opcja dostępna tylko podczas importowania obrazu)

Określ rozdzielczość importowanego obrazu. Zmiana rozdzielczości obrazu spowoduje także zmianę formatu obrazu (w pikselach).

Podgląd

(opcja dostępna tylko po zaimportowaniu obrazu)

W tym oknie wyświetlone są efekty zmian atrybutów obrazu w ujęciu widoku.

Wypełnienie

Edycja odwzorowania obrazu

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!