Import obrazów

Polecenie

Lokalizacja

Importuj obraz

Plik > Importuj

Polecenie Importuj obraz umożliwia import plików obrazu do Vectorworks, np. logo lub szkiców. Poniższa lista zawiera domyślnie obsługiwane formaty plików: Podczas importu do Vectorworks pliki graficzne są zawsze kompresowane do formatu JPEG lub PNG, bez względu na importowany format.

Możliwość importowania niektórych formatów plików zależy od systemu operacyjnego; pliki, które nie są obsługiwane przez bieżący system operacyjny, są wyszarzone i nie można ich zaznaczyć do zaimportowania. 

Formaty pliku

macOS

Windows

BMP

X

X

ECW

X

X

GIF

X

X

ICNS

X

ICO

X

X

JPEG

X

X

JPEG2000

X

X

OpenEXR

X

PBM

X

PNG

X

X

Photoshop (.psd)

X

Radiance HDR

X

SGI

X

TGA

X

TIFF

X

X

WMPhoto

X

Aby zaimportować obraz:

Zaznacz polecenie, a następnie wybierz plik graficzny, który chcesz zaimportować.

Ewentualnie w przypadku wersji branżowej Vectorworks, przeciągnij i upuść plik graficzny (lub ich większą liczbę) do otwartego pliku Vectorworks.

Pojawi się okno dialogowe „Importuj obraz”. Jeśli zastosujesz metodę „Przeciągnij i upuść” do większej liczby plików graficznych jednocześnie, okno dialogowe „Importuj obraz” zostanie wyświetlone tylko raz, a te same ustawienia zostaną zastosowane do wszystkich obrazów.

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Importuj jako

Określ sposób importowania obrazów.

W przypadku wybrania opcji „Bitmapa”, plik graficzny zostanie zaimportowany jako bitmapa do aktywnej warstwy projektowej.

Jeśli zaimportujesz obraz jako zasób, zaimportowany obraz będzie dostępny w Menedżerze zasobów.

Możesz również wybrać opcję pośrednią i zaimportować obraz zarówno jako bitmapę, jak i zasób. Bitmapa i obraz będący zasobem nie są ze sobą w żaden sposób powiązane.

Informacje o obrazie

W informacjach o pliku wyświetlane są informacje dotyczące pliku graficznego, w tym: nazwa i typ pliku, metoda kompresji, wymiary oraz rozmiar pliku przed kompresją. W razie potrzeby kliknij Edytuj atrybuty lub Efekty graficzne, aby dostosować ustawienia obrazu; zob. Atrybuty obrazuEfekty graficzne.

Gdy do pliku zostanie zaimportowanych więcej obrazów jednocześnie (za pomocą metody „Przeciągnij i upuść”), na ekranie zostanie wyświetlona informacja <więcej obrazów>, zaś ta sekcja parametrów będzie nieedytowalna. Ustawienia poszczególnych zdjęć można edytować po ich imporcie; zob. Definiowanie i edycja obrazów.

Metoda kompresji

Zaznacz tryb kompresji. Dla każdego typu kompresji wyświetlany jest docelowy rozmiar pliku w celu ułatwienia wyboru stosownej metody kompresji. Wybrana w tym miejscu metoda kompresji jest nadrzędna, a tym samym powoduje nadpisanie ustawień zdefiniowanych w oknie dialogowym Atrybuty obrazu.

Kompresja JPEG pozwala na wysoki stopień kompresji, a co za tym idzie – maksymalną redukcję rozmiaru pliku. Widok będzie mniej szczegółowy. Kompresja do formatu JPEG jest najbardziej przydatna w przypadku zdjęć.

Natomiast format PNG pozwala na umiarkowany stopień kompresji, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich szczegółów obrazu.

Jeśli w wyniku zastosowania wybranych opcji rozmiar pliku przekroczy rozmiar nieskompresowanego pliku, obraz zostanie zaimportowany bez kompresji.

Importuj w trybie czarno-białym

Ta opcja dotyczy tylko formatu PNG. Zaznacz tę opcję, aby zaimportować plik jako obraz monochromatyczny (jednobitowy) w formacie PNG. Jeżeli w związku z zaznaczonymi ustawieniami rozmiar pliku uzyskanego w wyniku kompresji przekroczy rozmiar oryginalnego pliku, kompresja nie zostanie przeprowadzona.

Importuj kanał alfa

Ta opcja dotyczy tylko formatu PNG. Zaznacz tę opcję, aby zachować przezroczystość w przypadku obrazów w formacie PNG i gdy plik źródłowy posiada kanał alfa. Użytkownicy systemu Windows powinni włączyć w Preferencjach Vectorworks opcję Zastosuj GDI+.

Georeferencje

(wymagana wersja branżowa Vectorworks)

Jeśli obraz posiada georeferencje, należy zdefiniować ustawienia georeferencji; zob. Import obrazów zawierających georeferencje.

Utwórz korelację

(wymagana wersja branżowa Vectorworks)

Zaznacz tę opcję, jeśli oryginalny obraz może ulec zmianie i chcesz, aby zaimportowany obraz był aktualny. Wyznacz parametry georeferencji. Aby uzyskać więcej informacji, przejdź do: Zagadnienie: Grupy robocze i korelacje.

Użyj ścieżki bezwzględnej, aby zachować ścieżkę bezwzględną do dokumentu źródłowego. Zaznacz tę opcję, jeśli lokalizacja pliku źródłowego pozostanie w przyszłości bez zmian gdy lub plik źródłowy znajduje się w innym woluminie.

Zaznacz opcję Ścieżka względna, aby zachować względną ścieżkę dokumentu źródłowego w stosunku do pliku docelowego Vectorworks. Ścieżkę względną można wybrać tylko wtedy, gdy plik źródłowy znajduje się w tym samym woluminie co plik docelowy. Wybierz ścieżkę względną, jeśli plik docelowy i plik źródłowy mogą w przyszłości zostać przeniesione do innego woluminu.

Jeśli udostępniasz projekt za pośrednictwem serwera pracy zespołowej, a plik źródłowy nie znajduje się na tym samym wolumenie co serwer, zostaniesz poproszony o załadowanie pliku do folderu projektu na serwerze.

Zachowaj dane korelacji w pliku

Zaznacz tę opcję, aby zapisać kopię danych korelacji w aktywnym dokumencie. Czynność ta skutkuje zwiększeniem rozmiaru pliku. Jeżeli jej nie zaznaczysz, kopia tych danych nie zostanie zapisana w pliku, co oznacza, że plik docelowy będzie miał mniejszy rozmiar, a skorelowane dane zostaną zaktualizowane w chwili otwarcia pliku.

Aktualizuj automatycznie

Zaznacz tę opcję, aby aktualizować korelację po każdym otwarciu pliku Vectorworks. Jeśli opcja ta jest wyłączona, korelacja jest aktualizowana wyłącznie po wciśnięciu przycisku Aktualizuj w zakładce Korelacje w oknie dialogowym Organizacja.

Zaimportowane obrazy to obiekty płaskie, które można przypisać do powierzchni 3D. Można je skalowywać, obracać i przycinać. Aby uzyskać więcej informacji, zob. Kadrowanie zaimportowanych obrazów.

W przypadku zaimportowanego obrazu użycie narzędzi Przytnij, Pochyl ani Gumka nie jest możliwe.

Obrazy, które zostały zaimportowane do pliku, ale nie zostały skonwertowane do formatu JPEG, można skompresować za pomocą polecenia Zastosuj kompresję obrazów. Zob. Kompresowanie obrazów.

Jeśli w palecie Info klikniesz przycisk Usuń obiekty spoza kadrowania w celu dostosowania zaimportowanego obrazu, korelacja zostanie przerwana.

Obrazy z kanałem Alfa będą miały przezroczyste tło, jeśli wypełnienie w palecie Atrybuty zdefiniowano za pomocą opcji „Brak”. Dzięki temu łatwiej wkomponują się w rysunek. Obecność kanału alfa można sprawdzić przed zaimportowaniem obrazu w oknie dialogowym „Importuj obraz”, w sekcji Informacje o obrazie, opcja Format pliku. Po zaimportowaniu obrazu informację tę można odczytać w opcji Obraz w palecie Info zaznaczonego obrazu. Jeśli plik źródłowy z kanałem alfa został zaimportowany bez kanału alfa, jedynym sposobem, aby go przywrócić, jest ponowny import obrazu z zaznaczeniem opcji Importu kanał alfa.

Skorelowany obraz można otworzyć za pomocą domyślnej aplikacji przypisanej do tego typu plików. Aby otworzyć skorelowany plik, zastosuj jedną z poniższych metod:

Kliknij prawym przyciskiem myszy skorelowany obraz w ujęciu widoku i wybierz z menu kontekstowego polecenie Otwórz.

Kliknij prawym przyciskiem myszy skorelowany obraz w palecie Nawigacja i wybierz z menu kontekstowego polecenie Otwórz.

Zaznacz skorelowany obraz w palecie Nawigacja, a następnie kliknij opcję Otwórz w Menu palety.

Import odręcznych szkiców

Kadrowanie zaimportowanych obrazów

Kompresowanie obrazów

Wektoryzowanie map bitowych

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!