Zagadnienie: Modelowanie 3D
Poziom trudności: Średnio zaawansowany
Modelowanie 3D w Vectorworks spełnia szereg oczekiwań projektowych dotyczących detali architektonicznych, niestandardowych mebli i obiektów rzeźbiarskich na wielką i małą skalę.
Tryby w modelowaniu 3D
W efekcie program stanowi elastyczne połączenie narzędzi i poleceń do tworzenia i modyfikowania modeli 3D. W zasadzie istnieje wiele metod tworzenia modelu, ale użycie właściwych obiektów, narzędzi i poleceń we właściwej kolejności znacząco zwiększa wydajność i poprawia wyniki.
Modelowanie obiektów na bazie ścieżki
Za pomocą krzywych NURBS i wieloboków 3D utworzymy podstawowe bryły 3D, posługując się punktami kontrolnymi ścieżki (zob. Tworzenie krzywych NURBS i Tworzenie wieloboków 3D). Następnie możemy je przekształcić w inne obiekty, takie jak powierzchnie i bryły, tworząc bardziej złożone kształty.
Modelowanie brył
Pod terminem „obiekt bryłowy” rozumiemy m.in.: ekstruzje (zwykłe, stożkowe, wielokrotne i wzdłuż ścieżki), bryły obrotowe, powłoki, użycie zaokrągleń i faz, bryły podstawowe (kule, stożki itp.), bryły scalone oraz wycięte. Przydatne narzędzia i polecenia, służące do tworzenia i przekształcania brył, znajdują przede wszystkim w zestawie narzędzi dodatkowych Modelowanie 3D oraz w menu Modyfikacja i Modelowanie.
Poza tym wiele obiektów bryłowych posiada edytowalną historię (zob. Edycja historii operacji na bryłach). Należy też pamiętać, że w przypadku brył podstawowych ich historia jest całkowicie usuwana.
Dowolną bryłę można przekształcić w bryłę podstawową, zaś niektóre operacje automatycznie skutkują utworzeniem tego typy obiektu. Ponieważ bryły podstawowe wymagają znacznie mniej pamięci niż inne obiekty bryłowe, warto zdecydować się na przekształcenie danego obiektu w bryłę podstawową, gdy mamy pewność, że dalsze modyfikacje nie będą już konieczne. Dzięki temu zmniejszymy rozmiar pliku i poprawimy wydajność programu.
Modelowanie powierzchni
Użyj powierzchni NURBS (zob. Powierzchnie NURBS) oraz korespondujących narzędzi i poleceń, takich jak Rozpinaj, Wyodrębnij i Rzutuj, jak również poleceń w menu Modelowanie > Operacje 3D. Te funkcje służą do tworzenia wymyślnych, dowolnych form, takich jak drapowane powierzchnie czy inne płynne kształty. Aby „wyciągnąć” powierzchnię i nadać jej kształt, użyj punktów kontrolnych o określonej wadze. Powierzchnie można przekształcać w bryły za pomocą narzędzia Powłoka oraz polecenia Złącz/Przytnij.
Modelowanie podpodziałowe
Modelowanie podpodziałowe to bardzo efektywna metoda tworzenia obiektów, które mają organiczną lub swobodną formę. Zacznij od geometrycznego obiektu podpodziałowego i nadaj wielobocznej klatce pożądany kształt. W zależności od ustawienia iteracji modelu siatka nie musi dokładnie odpowiadać ostatecznemu kształtowi obiektu. Modyfikacja krawędzi, powierzchni lub wierzchołka klatki wpływa delikatnie na element znajdujący się w środku. Pozwala to na tworzenie zakrzywionych złożonych form i innych elastycznych obiektów.
Modelowanie obiektów siatkowych
Obiekty siatkowe są stosowane w Vectorworks do importu modeli z innych programów oraz przekształcania obiektów jednego typu w inny typ. Obiekty te są jednak kłopotliwe pod względem przetwarzania danych. Poza tym trudno je efektywnie edytować. Dlatego często lepiej jest przekształcić siatkę w inny typ obiektu, aby poprawić efektywność edycji. Ewentualnie zaleca się uproszczenie siatki, aby zmniejszyć rozmiar pliku (zob. Upraszczanie obiektów siatkowych).
Modelowanie przy użyciu Marionette
Marionette Wizualne programowanie pozwala na tworzenie sieci, dzięki której wykonasz serię kolejnych czynności. W ten sposób zdefiniujesz rozmiar, kształt, teksturę i wiele innych właściwości. Skrypty Marionette stosuje się do tworzenia lub edycji wielu typów obiektów 3D, w tym brył, obiektów siatkowych i parametrycznych oraz modeli terenu. Dzięki nim można efektywnie przekształcać większą liczbę obiektów. Większość poleceń modelowania 3D, dostępnych w Vectorworks, można uwzględnić w skrypcie Marionette. Każda zmiana skryptu spowoduje natychmiastową zmianę danych wyjściowych.
Tryby edycji obiektów 3D
Narzędzia i polecenia do edycji obiektów 3D udostępniają użytkownikowi szereg elastycznych możliwości modyfikacji. Niektórych narzędzi i poleceń używa się do różnych typów obiektów (takich jak bryły, powierzchnie NURBS i obiekty podpodziałowe), podczas gdy inne mają węższe i bardziej specjalistyczne zastosowanie.
Aby bezpośrednio edytować obiekty 3D, wykorzystuj narzędzia typu: Ekstruzja, Edytuj powierzchnię podpodziałową, Deformacja oraz polecenia Scal bryły i Uprość obiekt siatkowy.
Inne narzędzia, takie jak Wyodrębnij i Kontury oraz polecenia Utwórz bryłę obrotową i Utwórz powierzchnię interpolowaną wykorzystują bryłę lub jej cześć w procesie projektowania, ewentualnie jako punkt wyjścia do utworzenia całkowicie nowego obiektu.
Niektóre polecenia (większość z nich dostępna w menu Modyfikacja > Przekształć) przekształcają jeden typ obiektu w inny typ, z możliwością użycia z innymi narzędziami i poleceniami.
Przykład procesu modelowania 3D
Narzędzia i polecenia do modelowania 3D mogą być łączone ze sobą w celu utworzenia bardziej złożonych obiektów. Użytkownik ma zawsze do dyspozycji kilka metod tworzenia modelu, ale wybór najbardziej efektywnego sposobu zależy od żądanego efektu końcowego.
Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!