Architect or LandmarkKrawężniki na bazie zaznaczonych krawędzi

Tryb

Narzędzie

Zestaw narzędzi

Utwórz skojarzenie

Obiekt wolno stojący

Krawężnik

Krajobraz

Narzędzie „Krawężnik” dysponuje dwoma metodami wstawiania krawężników poprzez zaznaczenie krawędzi innych obiektów, znajdujących się na modelu. W obu przypadkach można wskazać sąsiadujące krawędzie jednego obiektu lub wielu obiektów, aby utworzyć ścieżkę, zaś sam krawężnik będzie opierał się na wszystkich krawędziach danego obiektu lub tylko na niektórych jego krawędziach.

Tryb Utwórz skojarzenie skojarzy krawężnik z nawierzchnią lub powierzchnią roślinną, dzięki czemu w przypadku późniejszej zmiany powierzchni lub położenia powiązanego obiektu, krawężnik zostanie automatycznie dopasowany. Domyślnie krawężnik jest wyrównywany do górnej krawędzi powiązanego obiektu. Dostosuj jego przesunięcie w pionie, aby go nie wyrównywać z obiektem.

W przypadku powiązanych krawężników zewnętrzna krawędź wyrównująca (czyli przednia krawędź modyfikująca – jeśli krawężnik został zawarty w obrysie nawierzchni, a tylna – jeśli znajduje się poza jego obrysem) jest uwzględniana tylko wtedy, gdy wchodzi w interakcję z modelem terenu.

Tryb Obiekt wolno stojący wykorzystuje krawędzie nawierzchni, powierzchni roślinnej, ściany lub polilinii do umieszczenia ścieżki krawężnika, ale sam krawężnik nie będzie podążał za wysokością tych obiektów i nie będzie powiązany z tymi obiektami. Aby dopasować krawężnik wolno stojący do powierzchni modelu terenu, użyj trybu Grawitacja w narzędziu Przekształć obiekt. Zob. Wyrównanie krawężnika do powierzchni terenu. W tym przypadku edycja powierzchni lub położenia zaznaczonego obiektu nie ma wpływu na krawężnik.

Aby narysować krawężnik na podstawie zaznaczonych krawędzi, wykonaj następujące czynności:

Włącz narzędzie i zaznacz właściwy tryb na Pasku trybów. Następnie kliknij tryb pomocniczy Zaznacz wszystko lub Zaznacz pojedyncze krawędzie.

Tryby pomocnicze Zaznacz wszystko i Zaznacz pojedyncze krawędzie mogą być stosowane łącznie. Na przykład, aby wskazać większość, ale nie wszystkie krawędzie obiektu, zacznij od trybu pomocniczego Zaznacz wszystko, a następnie użyj trybu Zaznacz pojedyncze krawędzie, aby odznaczyć krawędzie, które nie są potrzebne.

Wykonaj jedną z opisanych czynności:

Kliknij na Pasku trybów listę rozwijaną Styl krawężnika, aby wskazać zasób w Próbniku zasobów.

Kliknij przycisk Ustawienia, aby otworzyć okno „Ustawienia krawężnika” i zdefiniować w nim domyślne ustawienia narzędzia (zob. Ustawienia krawężnika). Parametry te można edytować później za pomocą palety Info.

W przypadku skojarzonego krawężnika warto sprawdzić, czy ustawienie Umieść wewnątrz lub na zewnątrz konturu skojarzonego obiektu jest zgodne z oczekiwaniami, ponieważ ma ono wpływ na wstawiony krawężnik. W razie potrzeby te ustawienia można edytować na późniejszym etapie pracy.

Przeciągnij kursor na obiekt lub większą liczbę obiektów z krawędziami, które można zaznaczyć. Krawędzie zostaną podświetlone.

Kliknij obiekt lub określone krawędzie, aby umieścić krawężnik. Zaznaczone krawędzie pozostaną podświetlone.

Wciśnij klawisz Enter/Return lub kliknij Potwierdź, tj. zielony znak fajki widoczny na Pasku trybów, aby zakończyć operację.

Krawężnik zostanie umieszczony przy użyciu zdefiniowanych ustawień. Klikając opcję Zastosuj modyfikator krawędzi w oknie ustawień krawężnika; czerwone linie wskazują przednią i tylną krawędź głównego komponentu krawężnika.

Opcjonalnie utwórz styl obiektu na podstawie obiektu bez przypisanego stylu (zob. Niestandardowe style obiektów parametrycznych bez opcji katalogowych).

Jeśli krawężnik został umieszczony w trybie Utwórz skojarzenie, krawężnik będzie zmieniał się wraz z powiązanym obiektem. Jeżeli został wstawiony w trybie Obiekt wolno stojący, krawężnik pozostanie niezmieniony, nawet jeśli obiekt ulegnie zmianie. 

Tworzenie krawężników

Odręczne rysowanie krawężników

Edycja krawężnika

 

 

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!