Design SuiteUstawienia płyt

Definicja komponentów, atrybutów oraz drenażu należą do właściwości płyt, które można zdefiniować. Te ustawienia, jak i inne, definiuje się w oknie „Ustawienia płyty” podczas tworzenia płyty. Po utworzeniu obiektu jego parametry można zmienić w palecie Info.

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Styl płyty

Kliknij dwukrotnie wybrany zasób w Próbniku zasobów, aby go aktywować, lub kliknij opcję Brak stylu. Jeśli usuniesz styl, bieżące wartości obiektu zostaną zachowane, ale status wszystkich parametrów zostanie zmieniony na Wg wystąpienia, co umożliwi ich edycję.

Zmiana parametrów stylu spowoduje, że jego status automatycznie zmieni się na Brak. Zapisz zmodyfikowany styl jako nowy styl, aby móc go później zastosować. Oczywiście można wprowadzać zmiany bez konieczności nadawania stylu. W tym wypadku jednak ustawienia nie zostaną zapisane.

Zapisz jako styl

Kliknij ten przycisk, aby zapisać styl. Na ekranie pojawi się okno dialogowe „Nazwa”. Wprowadź nazwę stylu płyty (zob. Tworzenie stylów płyty).

Konfiguracja

Podgląd

To okno zawiera podgląd konfiguracji płyty w przekroju wraz ze wszystkimi zdefiniowanymi komponentami. Górna linia w podglądzie obrazuje górną krawędź płyty na rysunku.

Całkowita grubość

To jest całkowita grubość płyty. Wartość tę oblicza się na podstawie sumy grubości wszystkich komponentów. Płyta zawsze posiada co najmniej jeden komponent.

Atrybuty graficzne

Kliknij ten przycisk, aby otworzyć okno dialogowe „Ustawienia płyty”. Zdefiniuj ustawienia graficzne płyty; zob. Edycja atrybutów płyt

Rzędna odniesienia

Określ, czy rzędna ma znaleźć się na równi z górną czy dolną krawędzią komponentu. Zaznaczona tu opcja znajdzie swoje odzwierciedlenie w kolumnie Rzędna odniesienia. Rzędna jest punktem odniesienia, służącym do wyznaczania wysokości komponentu. Zmiana grubości dachu lub innych ustawień nie ma wpływu na ten parametr. Wyznacz komponent, na którym ma znajdować się rzędna odniesienia, klikając kolumnę Rzędna odniesienia.

Drenaż płyty

Zaznacz jedną z opcji: Stała grubość płyty lub Komponent ze spadkiem. Kliknij w obszarze kolumny Spadek, aby oznaczyć komponent ze spadkiem.

Komponenty

Ta lista zawiera wszystkie komponenty, które tworzą strukturę płyty. Są one ułożone zgodnie z ich kolejnością od góry do dołu, podobnie jak w podglądzie. Aby zmienić kolejność komponentów na liście, kliknij kolumnę # i przeciągnij wybrany element niżej lub wyżej.

Jeśli zaznaczono więcej komponentów, wszystkie wybrane komponenty zostaną przeniesione do nowej lokalizacji.

Rzędna odniesienia

Wskaż w kolumnie, z którym komponentem należy powiązać rzędną. Obok komponentu zostanie wyświetlona ikonka rzędnej, skierowana w górę lub w dół. To wskazuje, czy rzędna odniesienia znajduje się na równi z górną czy dolną krawędzią komponentu. Położenie Rzędnej odniesienia modyfikuje się, klikając ikonkę lub jedną z opcji (Górna krawędź komponentu lub Dolna krawędź komponentu) w sekcji Rzędna odniesienia.

Wysokość odniesienia płyty może być powiązana z wartością Z kondygnacji, ale również z jedną z rzędnych aktywnej kondygnacji lub kondygnacji poniżej (wymagana wersja branżowa Architect lub Landmark). Jeśli powiążesz wysokość referencyjną płyty z rzędną kondygnacji, gdy wyniesienie skojarzonej z nią kondygnacji zmieni się, wysokość referencyjna płyty zostanie automatycznie odpowiednio dostosowana.

Spadek

Jeśli została wybrana opcja Komponent ze spadkiem dla Drenażu płyty, w tej kolumnie wskaż, który komponent posiada spadek. Dolna część zaznaczonego komponentu jest płaska, podczas gdy górna posiada spadek umożliwiający drenaż. Wszystkie komponenty, znajdujące się powyżej i poniżej komponentu ze spadkiem, mają stałą grubość. Dzięki temu zostanie zachowane nachylenie, dodane do płyty.

Inne ustawienia komponentów

Pozostałe kolumny w tej tabeli zawierają bieżące ustawienia płyty, zdefiniowane w oknie dialogowym „Ustawienia komponentów płyty”.

Jeśli płyta jest użyta jako nawierzchnia, wówczas niektóre parametry architektoniczne nie będą dostępne.

Utwórz

Kliknij ten przycisk, aby zdefiniować właściwości nowego komponentu płyty w oknie „Ustawienia komponentów płyty”. Aby uzyskać więcej informacji na temat tworzenia komponentów, zob. Tworzenie komponentów płyty.

Edycja

Kliknij przycisk Edytuj, aby w oknie dialogowym „Ustawienia komponentów płyty” edytować zaznaczone komponenty. Wprowadzone zmiany będą miały zastosowanie do wszystkich zaznaczonych komponentów. Ewentualnie dwukrotnie kliknij komponent, aby go edytować.

Powiel

Kliknij przycisk Powiel, aby powielić zaznaczone komponenty. Duplikaty pojawią się na liście bezpośrednio pod oryginalnymi komponentami.

Usuń

Kliknij ten przycisk, aby usunąć zaznaczone komponenty. Całkowita grubość płyty zostanie automatycznie dostosowana.

Opcje wstawienia

Wysokość

Rzędna odniesienia

Wysokość referencyjną płyty można powiązać z wyniesieniem warstwy albo z jedną z rzędnych aktywnej kondygnacji lub kondygnacji poniżej (wymagana wersja branżowa Vectorworks Architect lub Landmark). Jeśli powiążesz wysokość referencyjną płyty z rzędną kondygnacji, gdy wyniesienie skojarzonej z nią kondygnacji zmieni się, wysokość referencyjna płyty zostanie automatycznie odpowiednio dostosowana.

Odsunięcie rzędnej odniesienia

Wprowadź odsunięcie wzdłuż dodatniej lub ujemnej osi Z komponentu płyty wyznaczającego wysokość referencyjną od wyniesienia warstwy (zob. Właściwości warstw projektowych).

Klasa

Zaznacz klasę, do której chcesz przypisać daną płytę.

Ustawienia: Drenaż płyty

Kliknij ten przycisk, aby otworzyć okno dialogowe „Ustawienia: Drenaż płyty” (zob. Ustawienia: Drenaż płyty).

Energos

(wymagana wersja branżowa Vectorworks Architect)

Płyty można uwzględniać w analizie energetycznej (zob. Energos). Aby ją przeprowadzić, wymagana jest wersja branżowa Vectorworks Architect. Możesz też wprowadzić te parametry wyłącznie do celów informacyjnych.

Uwzględnij w obliczeniach

Zaznacz tę opcję, aby uwzględnić płytę w analizie energetycznej. Płyta zostanie włączoną do analizy, o ile nie jest to sprzeczne z ustawieniami wybranej warstwy/klasy itd.

Funkcja energetyczna

Wskaż typ: Podłoga lub Dach.

Sposób graniczenia obiektu

Tylko niektóre rodzaje płyt zostaną włączone do analizy energetycznej. Wybierz z listy rozwijanej typ płyty.

Użytkownik może zmodyfikować tę listę (zob. Definiowanie zestawów instalacji). Modyfikując lub dodając nowe parametry instalacji, możesz określić opór przejmowania ciepła na powierzchni wewnętrznej (Rsi) oraz zewnętrznej (Rse). Jeżeli obliczenia dla zaznaczonego typu płyty nie spełniają Twoich oczekiwań, możesz edytować profil, dodając więcej parametrów dotyczących oporności powierzchniowej.

Zaawansowane

Kliknij przycisk Zaawansowane, aby dodać więcej parametrów do sposobu graniczenia obiektu. Na ekranie pojawi się okno dialogowe Ustawienia zaawansowane. Jeśli płyta specjalnego rodzaju ma zostać uwzględniona w analizie, zaznacz opcję Specjalny rodzaj, a następnie wybierz Typ z listy rozwijanej i Zdefiniuj parametry.

Strop w piwnicy ogrzewanej lub kondygnacji podziemnej: wprowadź głębokość piwnicy oraz wartość R ściany przy gruncie.

Piwnica nieogrzewana: wprowadź głębokość piwnicy, wysokość ściany ponad gruntem, wartość R ściany przy gruncie oraz ponad gruntem. Następnie wprowadź kubaturę piwnicy oraz wymianę powietrza w piwnicy nieogrzewanej.

Podłoga podniesiona: wprowadź wysokość ściany przylegającej do pustej przestrzeni pod podłogą, wartość R ściany przylegającej do pustej przestrzeni pod podłogą oraz pozostałe parametry. Wskaż wentylację dla pustej przestrzeni pod podłogą w oparciu o rozmiar otworów wentylacyjnych, prędkość wiatru i ekspozycję na wiatr (niska wartość dla obszarów miejskich oraz wartość ± 0,1 dla obszarów wiejskich z wysoką ekspozycją na wiatr).

Podłoga na gruncie: w przypadku podłogi na gruncie zdefiniuj grubość i szerokość izolacji obwodowej, jej przewodność. i jeśli to konieczne, zaznacz opcję Pozioma izolacja obwodowa.

Obliczona wartość Opór cieplny (R)/Współczynnik U

W tym polu pojawi się obliczona wartość R/współczynnika U dla płyty. Wartość ta zależy od położenia płyty w budynku (sposób graniczenia), a także od kierunku przepływu ciepła (oporu przejmowania ciepła). Wartość ta wraz z wielkością płyty są niezbędne do poprawnego uwzględnienia przegrody budowlanej w analizie energetycznej.

Wprowadź ręcznie wartość Opór cieplny (R)/Współczynnik U

Zaznacz tę opcję, aby ręcznie wpisać wartość oporu cieplnego/współczynnika U. Następnie wprowadź wartość Oporu cieplnego R lub Współczynnika U dla płyty.

Tekstury

Karta Renderowanie w palecie Info zawiera dodatkowe opcje umożliwiające definiowanie tekstur w istniejących obiektach; zob. Zarządzanie teksturami w palecie Info i Tekstury na obiektach z komponentami. Tekstury zdefiniowane w palecie Info nadpiszą ustawienia tekstur zaznaczone w tej zakładce, chyba że tekstura została zdeifniowana według stylu.

Zastosuj tekstury komponentów

Zaznacz tę opcję, aby zastosować do płyty tekstury zdefiniowane dla komponentów płyty.

Dla istniejącej płyty możesz zaznaczyć tę opcję w zakładce Renderowanie w palecie Info.

Zastosuj tekstury obiektu

Zaznacz tę opcję, aby użyć tekstur zdefiniowanych poniżej dla elementów płyty.

Element

Wybierz część, do której chcesz zastosować teksturę.

Przywróć teksturę „Ogólna”

Kliknij przycisk, aby zastosować teksturę Ogólną do zaznaczonego komponentu. Element przesunie się na liście Element poniżej linii separatora, a (Przy użyciu tekstury „Ogólna”) pojawi się w nazwie jego tekstury.

Tekstura

Zaznacz teksturę, która ma zostać zastosowana do zaznaczonego Elementu. Wybierz teksturę z Próbnika zasobów lub kliknij jeden z przycisków, aby nie użyć żadnej tekstury lub użyć tekstury klasy.

Tekstury możesz też zdefiniować w zakładce Renderowanie w palecie Info. Tekstury zdefiniowane w palecie Info nadpiszą ustawienia tekstur zaznaczone w tej zakładce.

Dane

Zdefiniuj informacje o płycie. Informacje te można uwzględnić w standardowym raporcie stylów płyt. Te parametry są opcjonalne. Wprowadź dane tylko w tych polach, które uznasz za potrzebne.

Aby zapisać ustawienia płyty jako profil ustawień, kliknij przycisk Zapisz jako styl. Zob. Tworzenie stylów płyty.

Zapisany lub zaznaczony styl płyty zapisywany jest w pliku jako zasób, a także wyświetlany w Menedżerze zasobów oraz na liście wyboru Styl płyty, dostępnej na Pasku trybów.

Tworzenie płyt

Odręczne rysowanie płyt

Tworzenie automatycznie złączonych płyt na bazie istniejących ścian

Tworzenie płyt o krawędziach złączonych ze ścianami automatycznie i ręcznie

Stosowanie stylów płyt

 

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!