Zagadnienie: Zasoby materiałowe

Wersje branżowe Vectorworks zawierają zasób przedstawiający określony materiał budowlany. Wprowadzenie tego typu zasobu ma na celu zwiększyć efektywność pracy w technologii BIM. Materiały Vectorworks służą jako zbiór najróżniejszych informacji, w tym atrybutów graficznych (takich jak wypełnienia, tekstury i skojarzone z nimi kreskowania powierzchniowe), właściwości fizycznych (takich jak ciężar właściwy, współczynnik przewodzenia ciepła, impedancja akustyczna) oraz danych konstrukcyjnych (do których zaliczają się klasyfikacja materiałowa, producent, numer modelu i cena). Aby uzupełnić informacje o materiale, można także dołączyć do niego rekordy z polami niestandardowymi.

W technikach Vectorworks materiały używane są do komponentów lub do elementów obiektów wieloczęściowych. Ponadto można je zastosować do określonych obiektów geometrycznych 2D i 3D. Każdy zasób materiałowy można wyposażyć w zestaw niezbędnych informacji, a następnie przypisać go do komponentu obiektu. Daje to możliwość prawidłowej prezentacji obiektu zarówno w projekcie, jak i dokumentacji. Ponadto zastosowanie materiałów umożliwia wykonanie dokładnych przedmiarów na potrzeby zamówień i kosztorysowania oraz gruntownej analizy materiałowej nie tylko na etapie konstrukcyjnym, ale i z w całym cyklu życia budynku. Materiały złożone (inaczej niejednorodne czy wieloskładnikowe), takie jak beton zbrojony czy izolowany szkielet konstrukcji, można utworzyć z kilku materiałów podstawowych (inaczej jednorodnych).

Wykorzystując pakiet materiałów wyposażonych w atrybuty graficzne i informacje przydatne w modelu BIM, zyskujesz następujące możliwości:

centralny katalog konkretnych zastosowań wszystkich wypełnień i odwzorowań powierzchni do wykorzystania w modelu BIM,

uproszczone wykazy i specyfikacje techniczne (standardy klasyfikacji),

szczegółowe zestawienia materiałów (pogrupowane według kategorii konstrukcyjnych) do budowy złożonych konstrukcji, takich jak wielowarstwowe ściany, dachy i płyty,

centralne miejsce do przechowywania właściwości fizycznych (w tym konstrukcyjnych, termicznych i optycznych, takich jak np. współczynnik odbicia promieniowania słonecznego) w celu zapewnienia jednego źródła informacji wykorzystywanych do analiz konstrukcyjnych, energetycznych, symulacji renderowania i nasłonecznienia.

Materiały można zastosować do następujących typów obiektów:

komponenty złożonych konstrukcji, takich jak standardowe ściany, płyty, dachy i powierzchnie roślinne,

elementy wieloczęściowych obiektów parametrycznych, takich jak: przegrody strukturalne, schody, człony konstrukcyjnej, balustrady, ogrodzenia, kolumny architektoniczne/konstrukcyjne i pilastry,

obiekty parametryczne zagnieżdżone w innych obiektach i pod kątem funkcjonalnym stanowiące ich integralną część, takie zakończenia ścian, występy i wnęki w ścianach,

obiekty geometryczne 2D i 3D, w tym obiekty płaskie, ekstruzje, bryły obrotowe, powierzchnie NURBS, scalenia brył (sumy), obiekty podpodziałowe, bryły podstawowe 3D jak np. kule itp.; obiekty te mogą zachowywać przypisane do nich materiały w definicjach symboli oraz po przekształceniu w obiekty autohybrydowe.

Nakładanie materiałów na geometrie 2D i 3D odbywa się w logiczny sposób. Gdy np. obiekty płaskie otrzymują wypełnienie, geometria 3D otrzymuje teksturę i kreskowanie powierzchniowe, podczas gdy obiekty powstałe w wyniku ekstruzji, które mają nałożone tekstury na poszczególne części, używają tekstury materiału jako domyślnej tekstury całkowitej.

Materials00685.png

Standardowe biblioteki Vectorworks oferują wiele popularnych materiałów do różnych zastosowań, ale umożliwiają także tworzenie własnych zasobów w sposób opisany w zagadnieniu Tworzenie materiałów. Wiele stylów obiektów dostępnych w Vectorworks, takich jak np. style ścian, wykorzystuje materiały w swoich komponentach.

Miniatury materiałów w Menedżerze zasobów i Próbniku zawierają informacje pomocne w wyborze odpowiedniego materiału.

rm_Mat_ThumbInfo.png

Atrybuty graficzne obiektu na podstawie materiału

Domyślnie komponent/obiekt używający materiału automatycznie przejmuje jego wypełnienie i teksturę. Po zastosowaniu materiału atrybut Wypełnienie w takim komponencie/obiekcie będzie wygaszony i nieedytowalny. Domyślnie Tekstura komponentu/obiektu będzie korzystała z ustawienia zdefiniowanego dla Powierzchni materiału. Gdy jednak będziemy chcieli zmienić powierzchnię obiektu, np. pomalować murowaną ścianę lub położyć tapetę, teksturę będzie można zmienić (zob. Kontrolowanie wyglądu obiektów używających materiałów lub zagadnienie w pomocy na temat tworzenia określonego typu obiektu).

Możliwość definiowania wypełnienia i tekstury komponentu/obiektu za pomocą materiału daje stałą kontrolę nad wyglądem takiego komponentu/obiektu i jednocześnie pozwala ograniczyć wykorzystanie systemu klas, który w pierwszej kolejności ma porządkować elementy rysunku i sterować ich widocznością, a tylko dodatkowo ma umożliwiać kontrolę nad atrybutami graficznymi obiektów. Z uwagi na swobodę pracy wypełnienie i/lub teksturę zasobu materiałowego można jednak ustawić tak, by były definiowane przez klasę (zob. Definiowanie materiału jednorodnego i Ustawianie atrybutów według klasy. ).

Ponieważ materiały przedstawiają rzeczy, które można fizycznie zbudować, za ich pomocą definiowane są wypełnienie i tekstura obiektu. Natomiast atrybuty graficzne obiektu takie jak pióro, tekst, krycie czy rzucane cienie, które mają więcej wspólnego z prezentowaniem czy opisywaniem projektu niż z samym materiałem budowlanym, nie są już definiowane za pomocą materiałów.

Mat_WallAtts.png

Dane materiału

Dane włączone do zasobu materiałowego pozwalają w efektywny sposób generować raporty, mapować dane w Menedżerze zasobów, tworzyć wizualizacje danych i eksportować dane do modelu IFC. Materiały umożliwiają tworzenie raportów i eksport szczegółowych danych, takich jak powierzchnia pokryta danym materiałem wykończeniowym, ciężar betonu w stropie, współczynnik przenikania ciepła (U) komponentów korzystających z danego materiały, oraz uzyskanie kompletnej listy kategorii MasterFormat w danym modelu. Zob. Kontrolowanie wyglądu obiektów używających materiałów.

Zagadnienie: Biblioteki

Tworzenie bibliotek użytkowników i grup roboczych

Zastosowanie materiałów

Tworzenie materiałów

Edycja materiałów

 

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!