Design SuiteZastosowanie materiałów

Zasoby materiałowe mogą być wykorzystywane do różnych rodzajów obiektów, tak jak to opisano w zagadnieniu Zagadnienie: Zasoby materiałowe. Najczęściej materiały są używane podczas tworzenia komponentów złożonych obiektów konstrukcyjnych, takich jak ściany i płyty, lub podczas tworzenia elementów obiektów, takich jak schody, które dopuszczają stosowanie różnych materiałów. Materiały znajdują także zastosowanie w geometrii 2D i 3D, wykorzystywanej następnie w modelowaniu swobodnych form. Materiały można stosować do definiowania wyglądu obiektów, natomiast dane dołączone do materiałów można wykorzystać do tworzenia raportów i eksportu IFC.

Z uwagi na dużą różnorodność typów obiektów i odmienne sposoby ich tworzenia, nakładanie materiałów odbywa się w różny sposób, w zależności od typu obiektu. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w zagadnieniach pomocy dotyczących tworzenia poszczególnych typów obiektów.

Aby zastosować materiał do komponentu, części obiektu lub całego obiektu:

Postępuj zgodnie z jedną z następujących metod pracy:

Komponenty złożonych obiektów konstrukcyjnych, takich jak standardowe ściany, płyty, dachy i powierzchnie roślinne: określ materiał każdego komponentu podczas dodawania komponentu do obiektu lub podczas jego edycji.

Elementy wieloczęściowych obiektów parametrycznych, takich jak przegrody strukturalne, schody, człony konstrukcyjnej, balustrady/ogrodzenia, kolumny architektoniczne/konstrukcyjne i pilastry: sposób, w jaki nakłada się materiał na element obiektu jest inny dla każdego obiektu wymienionego w tej kategorii. Do najpopularniejszych z nich należy wybór materiału z Próbnika zasobów podczas tworzenia obiektu, wybór materiału podczas definiowania atrybutów graficznych danej części obiektu lub wybór materiału w palecie Info. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób zastosować materiał do danego typu obiektu, sprawdź w pomocy zagadnienie na jego temat.

Obiekty parametryczne zagnieżdżone w innych obiektach i pod kątem funkcjonalnym stanowiące ich integralną część, takie jak zakończenia ścian, występy i wnęki w ścianach: obiekty te automatycznie przejmują właściwości z obiektu, w który zostały wstawione.

Geometria 2D i 3D: Zastosuj materiał, zaznaczając opcję Użyj materiału w palecie Info obiektu, a następnie wybierz teksturę z Próbnika zasobów lub przeciągnij i upuść materiał z Menedżera zasobów na dany obiekt.

W obiektach geometrycznych 2D i 3D wypełnienie i tekstura materiału wyświetlane są logicznie: w obiektach 2D oraz w obiektach 3D przedstawionych na rzucie 2D/głównym lub w przekroju wyświetlane jest wypełnienie, natomiast w obiektach 3D wyświetlana jest tekstura. Obiekty te zachowują przypisane do nich materiały w definicjach symboli i po przekształceniu ich w inne typy obiektów, takie jak obiekty autohybrydowe.

Kontrolowanie wyglądu obiektów używających materiałów

Materiały pozwalają kontrolować wypełnienie i teksturę komponentów/obiektów używających materiałów. Domyślnie zarówno wypełnienie, jak i tekstura takiego komponentu/obiektu automatycznie przejmuje ustawienie materiału. Parametr Wypełnienie komponentu/obiektu jest wyłączony i nieedytowalny. Nie ma możliwości, aby zastosować wypełnienie inne niż to pochodzące z materiału. Teksturę można natomiast zmienić dla poszczególnych elementów używających materiału. Jeśli samodzielnie zastąpisz teksturę pobraną z materiału, jej zamiennik będzie miał zastosowanie tak długo, aż nie zostanie ręcznie usunięty. Jeśli w przyszłości do komponentu/obiektu zostanie przypisany inny materiał, ustawienie tekstury pozostanie w dalszym ciągu niezmienione.

Kiedy tekstura materiału w komponencie/obiekcie zostanie nadpisana, ustawienie tekstury Powierzchnia w definicji materiału pozostanie niezmienione.

Techniki definiowania wypełnienia i tekstury za pomocą materiału:

Ustaw Wypełnienie i Powierzchnię (czyli teksturę) materiału w sposób opisany w zagadnieniu Definiowanie materiału jednorodnego. Wypełnienie i/lub teksturę można zdefiniować według klasy (zob. Ustawianie atrybutów według klasy.). Te ustawienia będą domyślne dla wszystkich komponentów/obiektów używających danego materiału.

Sam materiał (będący zasobem) nie może mieć przypisanej klasy, ale już jego wypełnienie i/lub teksturę można umieścić w klasie i definiować je według jej ustawień. W takim przypadku atrybut definiowany przez klasę przejmuje ustawienia z klasy przypisanej do komponentu/obiektu używającego danego materiału. Gdy np. komponent elewacji zewnętrznej korzysta z materiału, w którym Powierzchnia (czyli tekstura) ustawiona jest według klasy, tekstura będzie pobierana z klasy, w której znajduje się wspomniany komponent elewacji zewnętrznej.

W przypadku komponentów ścian i innych złożonych obiektów konstrukcyjnych używających materiałów, ustaw teksturę w oknie dialogowym „Ustawienia komponentów [nazwa obiektu]” podczas tworzenia lub edycji danego komponentu. Do wyboru są różne możliwości: zastosuj do komponentu domyślną Teksturę materiału lub wybierz inną teksturę (będącą zasobem), ustaw teksturę według klasy lub całkowicie zrezygnuj z korzystania z tekstury.

W przypadku elementów obiektów, takich jak schody czy balustrady, które w oknie ustawień mają kartę „Atrybuty graficzne” lub „Atrybuty”, dwukrotnie kliknij dany element obiektu, aby otworzyć okno dialogowe z atrybutami dla danego elementu. Do wyboru są różne możliwości: zastosuj do komponentu domyślną Teksturę materiału lub wybierz inną teksturę (będącą zasobem), ustaw teksturę według klasy lub całkowicie zrezygnuj z korzystania z tekstury.

W przypadku elementów obiektów, takich jak kolumny czy pilastry, które nie mają w oknie ustawień karty „Atrybuty graficzne” ani „Atrybuty”, przypisz materiały i tekstury w oknie właściwości i edytuj ustawienie Tekstura.

W przypadku większości typów obiektów, w tym komponentów, elementów i obiektów geometrycznych 3D, przypisaną teksturę można zmienić dla zaznaczonego obiektu w karcie Renderowanie w palecie Info (zob. Zarządzanie teksturami w palecie Info).

Tworzenie materiałów

Edycja materiałów

 

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!