Design SuiteTworzenie okien przekroju

Okno przekroju pozwala uzyskać widok modelu w przekroju pionowym lub poziomym wyznaczonym przez określoną płaszczyznę tnącą, bez ingerowania w sam model. Użyj polecenia Utwórz okno przekroju, aby utworzyć okno przekroju pionowego oraz polecenia Utwórz okno przekroju poziomego, aby utworzyć okno przekroju poziomego.

Widok w oknie przekroju można ograniczyć do przekroju 2D tylko tych obiektów, które przecinają płaszczyznę przekroju lub rozszerzyć go o widoczne i ukryte obiekty położone za i/lub przed (oraz nad i/lub pod) płaszczyzną tnącą. Dla większej przejrzystości można uwidocznić komponenty 2D symboli 3D oraz wielu obiektów parametrycznych położonych prostopadle do płaszczyzny widoku (zob. Zagadnienie: Komponenty 2D do definicji symboli i obiektów parametrycznych). W oknie przekroju można zdefiniować ogólne ustawienia widoku i atrybutów okna widoku, a następnie nadpisać ustawienia obiektów 3D w widoku indywidualnie lub za pomocą klasy (zob. Widok obiektów 3D w oknach przekroju).

Utwórz okno przekroju z warstwy projektowej, bryły kadrującej lub okna widoku (innego niż okno przekroju) w arkuszu prezentacji. Ponadto z okna przekroju poziomego możesz także utworzyć okno przekroju pionowego. W dwóch pierwszych przypadkach (czyli jeśli okno przekroju powstało z warstwy projektowej lub bryły kadrującej) okno widoku można aktualizować po wprowadzeniu zmian do warstwy projektowej. Okno przekroju na bazie okna widoku w arkuszu prezentacji nie zachowuje jednak powiązania z oknem widoku, na podstawie którego zostało utworzone. Takie okno przekroju zostanie zaktualizowane dopiero po wprowadzeniu zmian w warstwach projektowych, które wyświetlane są w źródłowym oknie widoku w arkuszu prezentacji.

Można je tworzyć zarówno w warstwach projektowych, jak i arkuszach prezentacji, jednak w zależności od tego, gdzie zostaną utworzone, będą miały inne funkcje i przeznaczenie.

Okna przekroju utworzone w arkuszach prezentacji mogą zawierać adnotacje, a także korzystać z automatycznego sterowania adnotacjami rysunku oraz numeracją (zob. Preferencje dokumentu: karta Widok). W przypadku występowania kilku okien widoku w arkuszu prezentacji, dla każdego okna widoku można ustawić inny widok i skalę.

Okna przekroju w warstwach projektowych można z kolei wykorzystać do utworzenia przekroju detalu w wyrenderowanym widoku z przodu. Umożliwiają porównanie ze sobą przekrojów i widoków, a podczas pracy zespołowej okno przekroju w warstwie projektowej można skorelować z innymi plikami.

Okna rozwinięć ścian wewnętrznych są w pewnym sensie oknami przekroju pionowego, za pomocą których można jednocześnie uzyskać cztery rozwinięcia ścian widziany z wnętrza pomieszczenia, bez konieczności tworzenia przekroju modelu (zob. Tworzenie okien rozwinięć ścian wewnętrznych).

Tworzenie okna przekroju pionowego

Tworzenie okna przekroju poziomego

Ustawienia zaawansowane okna przekroju

Tworzenie znaczników przekroju-elewacji

Dodawanie i usuwanie egzemplarzy linii przekroju

Tworzenie elewacji za pomocą okien przekroju

Ustawienia okien widoku

Style okna widoku

Tworzenie stylów okien widoku i ich edycja

Edycja okien widoku

Aktualizacja okien widoku

 

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!