Zagadnienie: Udostępnianie projektu
Poziom trudności: Średnio zaawansowany
Jeśli jesteś posiadaczem wersji branżowej Vectorworks, możesz utworzyć plik projektu i udostępniać go innym użytkownikom. Ta funkcja sprawdza się zwłaszcza w dużych projektach, ponieważ kilku użytkowników może pracować jednocześnie nad jego różnymi elementami. Wszyscy współdzielą ten sam plik projektu, korzystając z usługi w chmurze, lokalnego dysku sieciowego lub serwer pracy zespołowej.
Każda osoba udostępniająca projekt musi używać tej samej wersji Vectorworks.
Program Vectorworks nie obsługuje udostępniania projektów z maszyną wirtualną.
Dostępne są różne konfiguracje udostępniania. Wybierz opcję najbardziej dostosowaną do swoich potrzeb.
Synchronizacja z chmurą: z myślą o sprawnej współpracy z użytkownikami na całym świecie, można przechowywać plik projektu w udostępnionym folderze w dowolnej usłudze przechowywania plików w chmurze, w tym w usłudze Vectorworks Cloud Services (począwszy od wersji Vectorworks 2021, dodatku Service Pack 4). Aby nie spowalniać pracy komputera wskutek synchronizacji chmury, ta metoda pracy zalecana jest w małych zespołach.
Udostępnianie w sieci lokalnej: w przypadku niewielkich zespołów mających dostęp do tej samej sieci lokalnej wygodnym rozwiązaniem jest udostępnianie pliku projektu we współdzielonym folderze zapisanym w sieci.
Serwer pracy zespołowej: z myślą o maksymalnej efektywności pracy, w przypadku dowolnych zespołów mających dostęp do tej samej sieci lokalnej, zaleca się udostępnianie projektu z wykorzystaniem serwera pracy zespołowej. Serwer ten obsługiwany jest zarówno w systemie macOS, jak i Windows, a także przez inne platformy (takie jak Linux czy urządzenia NAS) jako aplikacja skonteneryzowana w platformie Docker.
Z udostępnionego pliku projektu (.vwxp) każdy użytkownik utworzy tymczasowy plik roboczy (.vwxw), przy użyciu którego może pracować nad głównym projektem, zapisując plik roboczy na dysku twardym swojego komputera. Każdy użytkownik może zarezerwować w swoim dokumencie roboczym określone warstwy lub obiekty, nad którymi chce pracować. Pozostali użytkownicy nie będą wtedy mogli edytować zarezerwowanych elementów aż do momentu, gdy dany użytkownik ponownie odblokuje do nich dostęp. Każdy użytkownik powinien okresowo zatwierdzać zmiany w pliku projektu (za pośrednictwem pliku roboczego), aby zachować jego aktualność. To samo dotyczy pliku roboczego, który należy aktualizować na podstawie najnowszych zmian w pliku projektu. Gdy użytkownik zakończy pracę, zamyka dokument roboczy i odblokowuje warstwę do edycji przez innych współpracowników.
Otwarty dokument roboczy pozostaje powiązany z plikiem projektu. Dzięki temu cały plik jest widoczny, a wszystkie zasoby, raporty i ustawienia kondygnacji używane w całym projekcie pozostają dostępne. Nawet jeśli plik projektu nie jest akurat dostępny, użytkownicy mogą nadal pracować w warstwach i na obiektach, które wcześniej zarezerwowali. Ich zmiany zostaną wprowadzone w momencie, gdy plik projektu będzie znowu dostępny.
Aby wyświetlić informacje na temat aktywnego dokumentu roboczego, kliknij Plik > Informacje o pliku. Tutaj wyświetlana jest lokalizacja skojarzonego pliku projektu oraz adres URL serwera pracy zespołowej, jeśli projekt udostępniany jest przez serwer.
Podczas pracy zespołowej jest niezwykle istotne, aby współpracownicy informowali się wzajemnie o zasadniczych zmianach, takich jak modyfikacje zasobów, które mogą wywoływać konflikty i mieć wpływ na wiele plików.
Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!