Definiowanie materiału złożonego (niejednorodnego)
Materiały złożone (inaczej niejednorodne czy wieloskładnikowe), takie jak beton zbrojony czy izolowany szkielet konstrukcji, można utworzyć z kilku materiałów podstawowych (inaczej jednorodnych). Na rysunku poszczególne materiały współtworzące materiał złożony są ze sobą połączone, przedstawione jako jedna całość, ale dane produktów i ich klasyfikacje wykorzystywane w zestawieniach i kosztorysach pozostają odrębne.
Materiałów złożonych nie można zagnieździć w innym materiale złożonym.
Aby utworzyć materiał złożony:
Spośród dostępnych materiałów wybierz materiały podstawowe potrzebne do utworzenia materiału złożonego.
Postępuj zgodnie z jedną z następujących metod pracy:
W Menedżerze zasobów kliknij przycisk Nowy zasób, zaznacz opcję Materiał, a następnie kliknij Utwórz.
Wybierz z listy typów zasobów dostępnej na Pasku narzędzi w górnej części Menedżera zasobów opcję Materiały, a następnie kliknij przycisk Nowy materiał w dolnej części okna.
Aby utworzyć nowy materiał na podstawie istniejącego materiału, kliknij w Menedżerze zasobów jeden z istniejących materiałów prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu kontekstowego polecenie Powiel. Wprowadź nazwę duplikatu i zapisz go w aktywnym pliku. Kliknij prawym przyciskiem myszy nowy zasób i wybierz z menu kontekstowego polecenie Edytuj.
Na ekranie wyświetli się okno dialogowe „Zdefiniuj materiał” lub „Edytuj materiał”.
Wprowadź nazwę, opis, oznaczenie (jeśli takie istnieje) i odsyłacz (jeśli taki istnieje) dla danego materiału.
Gdy najedziesz kursorem na materiał w Menedżerze zasobów, nad materiałem wyświetli się jego nazwa wraz z opisem oraz typ materiału: jednorodny lub złożony. Opis materiału zawiera zazwyczaj informacje takie jak: jego powszechne zastosowanie, skład, wymiary (jeśli takie mają zastosowanie) itp.
W opcji Typ materiału zaznacz Złożony.
Okno dialogowe „Edytuj materiał” nie zawiera opcji Typ materiału, ponieważ ten parametr można ustawić tylko na etapie tworzenia zasobu.
Wybierz z Menedżera zasobów materiał jednorodny i kliknij przycisk Dodaj >.
Wybrany materiał zostanie dodany do listy składników materiału złożonego.
Aby usunąć wybrany materiał jednorodny z listy składników materiału złożonego, zaznacz go, a następnie kliknij < Usuń.
Wprowadź procentowy udział zaznaczonego materiału w całościowym składzie materiału złożonego. Dla każdego materiału jednorodnego można zdefiniować wartość z przedziału 1–100%. Łączny skład materiałów nie musi wynosić 100%.
Arkusze i raporty zawsze podają dla materiału złożonego całkowitą objętość i powierzchnię, niezależnie od materiałów jednorodnych, z których się składają.
Aby określić, atrybuty którego materiału jednorodnego mają zostać wyświetlone na rysunku, kliknij kolumnę Pokaż, wstawiając znak wyboru dla danego materiału.
Aby zachować materiał do późniejszego wykorzystania, zapisz go w sposób opisany w zagadnieniu: Tworzenie bibliotek użytkowników i grup roboczych.
Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!