Architect or LandmarkZagadnienie: Modele terenu

Numeryczny model terenu (NMT) jest cyfrowym odwzorowaniem ukształtowania terenu. Można go modelować za pomocą specjalnych narzędzi i poleceń, dostępnych w wersjach branżowych Vectorworks Architect i Vectorworks Landmark.

Niestandardowy model terenu można wygenerować albo z zamkniętego kształtu geometrycznego, albo z danych źródłowych. Dane źródłowe dla modelu terenu to informacje 3D służące do zobrazowania istniejącego terenu; mogą to być dane pomiarowe, miejsca geometryczne 3D, wieloboki, polilinie lub punkty wysokościowe. Model terenu utworzony na bazie danych źródłowych zawiera zarówno dane 2D, jak i 3D i można go kopiować do innych warstw i plików. Za pomocą różnych „ujęć terenu” można nawet zaprezentować obok siebie różne formy tego samego modelu terenu.

Po wczytaniu danych zostaną one przetworzone na numeryczny model terenu. Można wyświetlić dwa stany modelu terenu: istniejący i projektowany. Istniejący model terenu zawiera geometryczne odwzorowanie danych źródłowych i pokazuje teren zgodny z danymi pomiarowymi. Modyfikacje zostaną wyświetlone dopiero w projektowanym modelu terenu. Projektowany model terenu zawiera istniejący model terenu oraz wszystkie geometryczne zmiany dokonane przez modyfikatory, takie jak nasypy, wykopy, drogi, ścieżki, ściany oporowe itd. Za pomocą ustawień możesz określić, czy na rysunku mają zostać wyświetlone obydwa stany czy tylko jeden z nich; ustawienia te można zdefiniować zarówno podczas tworzenia, jak i na późniejszym etapie pracy za pomocą przycisku Ustawienia w palecie Info.

Powierzchnia terenu zostanie odwzorowana za pomocą sieci nieregularnych trójkątów, w skrócie TIN (ang. Triangulated Irregular Network) w celu połączenia ze sobą danych źródłowych. Ta metoda sprawdza się również w przypadku informacji, które są rozproszone lub podzielone na fragmenty; dane nie muszą być uporządkowane w prostokątną siatkę. Do odwzorowania powierzchni model wykorzystuje wszystkie dostępne dane; proces nie odbywa się na podstawie danych szacunkowych. W efekcie otrzymujemy sieć trójkątnych, nieregularnych faset. Następnie model oblicza warstwice. Gdy występują modyfikatory terenu, każdy z nich definiuje własną powierzchnię, a ostateczny, złożony model terenu zostanie utworzony w oparciu o wszystkie powierzchnie, połączone w kolejności hierarchicznej.

Po wygenerowaniu model terenu automatycznie zapisywany jest w pamięci podręcznej, co ułatwia jego aktualizację, zwiększając jednak rozmiar pliku. Szczegółowe informacje na temat ustawień domyślnych znajdziesz w zagadnieniu: Preferencje dokumentu: karta Widok.

Dane źródłowe modelu terenu

Tworzenie modelu terenu

Definicja ustawień modelu terenu

Podstawy: Modelowanie terenu

Zagadnienie: Modyfikacja terenu

 

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!